Haber ve Etkinlikler

BUGÜNÜN VE GELECEĞİN LİDERLERİ 9. t-MBA ZİRVESİ'NDE BİR ARAYA GELDİ!

26 Nisan'da gerçekleşen 9. t-MBA Zirvesi'yle bugünün ve geleceğin liderleri Lütfi Kırdar'da bir araya geldi!

ETİKETLER : t-mba , zirve , t-MBA Zirvesi , Lütfi Kırdar , bünyamin çelikten , ahmet hamdi usta , burak başarır , özhan toktaş , burak aydın , mba eğitimi , lise eğitimi

“Yeni Nesil Eğitimin” öncü kuruluşu Doğa Okulları lise düzeyine indirgenmiş üniversite MBA modeli ile fark yaratmaya devam ediyor. Her yıl Nisan ayında düzenlenen ve geleneksel hale gelen, iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği t-MBA Zirvesi bu yılda büyük yankı uyandırdı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen zirveye, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Coca-Cola Türkiye CEO’su Burak Başarır, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Pearson Türkiye Ülke Müdürü Özhan Toktaş konuşmacı olarak katıldı. 


Doğa Okulları’na özgü, dünyanın örnek aldığı eğitim modeli haline gelen t-MBA ile öğrenciler, veri madenciliği, insan kaynakları, ekonomi ve iletişim derslerinde de öğrenim görerek farklı kazanımlar elde ediyor. Derslerde öğrendiklerini sahada uygulama fırsatı bulan Doğa Okulları öğrencileri, t-MBA Zirveleri sayesinde ekol isimlerden iş dünyasına dair tecrübeler ediniyor. 

“Geleceğin Dünyasına Hazırlamak İçin t-MBA Muazzam Bir Fırsat’’

Pearson Türkiye Ülke Müdürü Özhan Toktaş da, geleceğin dünyasına hazırlanan öğrencilerin ne gibi niteliklere sahip olması gerektiğini anlattığı konuşmasında, Dünyada yaşayan 7 milyar insanın 3 milyarının bir işe sahip olmak istediğini, ancak sadece 1.2 milyar kişiye yetecek iş bulunduğunu belirtti.


Toktaş, şunları söyledi: ‘’Artık iş yapma tarzları değişiyor. Daha önce hiç duymadığımız yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu yeni mesleklere sahip olabilmek için yeni yetkinlikler, yetenekler geliştirmeniz gerekiyor. Buradaki gençlerin 3’te 2’si iş hayatına atıldığında şu an henüz var olmayan mesleklerde çalışacak.  Buna hazırlıklı olmalıyız.  Dünyada artık “veri üretimi” kavramı diye bir olgu var. En önemlisi teknolojiyi kavrayan, takip eden ve içerik üreten bireyler olmalısınız. Bilgi üretme, ekip içinde çalışabilme, yaratıcılık gibi yeteneklerin öğrenim hayatı boyunca çocuklara kazandırılması lazım. İşte t-MBA tam da bunu yapıyor. Geleceğin dünyasında istenen becerileri geliştirmek için t-MBA eğitim modeli sizler için muazzam bir fırsat.’’


Öğrencilere İstanbul Valisi Vasip Şahin’in selamlarını ileten Usta, öğrenmenin yaşı olmadığını belirterek, salonda bulunan gençlere öğrenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeleri tavsiyesinde bulundu. Devlet kademesinde görev yapmanın inceliklerinden de bahseden ve meslek hayatından örnekler veren Usta, ’Türkiye’nin 2023 hedefleri varsa, bunlar siz gençlerin sayesinde gerçekleşecek. Sizlere güveniyorum. Sizler Doğa öğrencileri olarak liseyi bitirdiğinizde, aldığınız eğitim nedeniyle hayata diğer arkadaşlarınızdan çok önde başlıyorsunuz. Hepinize başarılar diliyorum’’ dedi.


‘’Başarısızlıklarınızı Başarıya Giden Yolda Öğrenme Fırsatlarına Dönüştürün’’

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da, öğrencilere başarısızlıklarından yılmayıp bunları başarıya giden yolda öğrenme fırsatlarına dönüştürmeleri tavsiyesinde bulundu. ‘’Ben bu salona baktığımda lider adayları görüyorum’’ diyen Aydın, şöyle devam etti:


‘’Başarısızlıklar hayatınızı zorlaştırır ama sizleri ümitsizliğe sevk etmemeli. İş hayatında fark yaratıyorsanız varsınız, yoksa sadece birer rakam olursunuz. İnsanların düşünmediğini düşünün. Projelere farklı açılardan bakın. Yapılmayan nasıl yapılabilir diye çözümler yaratın. Ama her şeyden önce iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, önce başarının sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünün ve bunun cevabını bulun.’’Başarının Sırlarını Paylaştılar  


Coca-Cola Türkiye CEO’su Burak Başarır, iş dünyasına dair tecrübelerini paylaşarak gençlere şu mesajları verdi:


“Ben meslek hayatıma başladığımdan bu yana her işi severek yaptım. Bu çok önemli. Üretimin yapıldığı fabrikaları da inceledim. Kamyonlarla dağıtıma da çıktım. Böylece işimin her alanını görmüş ve işleyişi öğrenmiş oldum.  İnşallah bir gün bu sıralarda oturan sizlerden biri benim koltuğumu alır. Ama önce sizin buna inanmanız lazım. Ben hepinizle gurur duyuyorum.’’Tüm Doğa Okulları kampüslerinde uygulanan ve uluslararası arenada hayat bulan t-MBA eğitim modeli; öğrencilere kendine güven ve motivasyon aşılayarak, geleceğin liderleri ve girişimcilerini yetiştirmeyi amaçlıyor. t-MBA eğitim modeli ile öğrenciler işletme programındaki akademik derslerin yanında; mesleki gözlem, seminerler ve kariyer koçluğu gibi eğitimlerle de derslerde öğrendiklerini gerçek hayatta uyguluyorlar. ’’Ne olmak istiyorsan o, ol’’ sözü t-MBA öğrencilerinin vizyonunu anlatan en iyi cümledir. t-MBA eğitim modeli dünyanın önde gelen eğitim akreditasyon şirketlerinden Pearson’in bir parçası olan Edexcel (Uluslararası Eğitim Akreditasyon Kurumu) tarafından ‘’A+’’ seviyesinde akreditasyon alan tek eğitim modelidir. t-MBA'in temel değerleri: Dinamik gelişim, yetki ve güven vermek, paylaşım ve işbirliği sağlamak, yaratıcılığı benimsetmek, vizyon oluşturmak ve mükemmeliyetçilikle birlikte bütün olarak düşünmeyi desteklemektedir.

İTÜ ETA VAKFI DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL