Haber ve Etkinlikler

GELECEĞİN İLETİŞİMCİLERİ 7. t-MBA ZİRVESİ’NDE İŞ DÜNYASININ LİDERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ!

Doğa Okulu Liseleri'nde uygulanan, özgün eğitim modeli t-MBA’in başarılı öğrencileri tarafından 7.'si düzenlenen t-MBA Zirvesi Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşti.

ETİKETLER : t-MBA , 7. t-MBA Zirvesi , t-MBA Eğitim Modeli , Lütfi Kırdar Kongre Sarayı

Doğa Koleji’nin özgün eğitim modeli t-MBA öğrencilerinin düzenlediği 7. t-MBA Zirvesi, bu yıl da iş dünyasının seçkin isimlerini ağırladı. 2 Nisan Çarşamba günü Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvenin konuşmacı konukları arasında; Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan, Ülker Grubu Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Global Inovasyon Grup Başkanı Ali Ülker, Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Promethean Uluslararası Başkanı Eugene Viskovic ve Doğa Okulu t-MBA mezunu girişimci Kadir Slocum yer aldı.


Türkiye’deki en önemli uluslararası gençlik organizasyonlarından biri haline gelen t-MBA Zirvesi’nin bu yılki açılış konuşmasını Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan gerçekleştirdi.


Doğa Okulu öğrencilerinin organizasyon başarısından etkilendiğini ifade eden Turhan, kendisinin de Doğa Ailesi’nin bir parçası olduğunun altını çizdi. Turhan, kendi çocuğunun da Doğa Koleji’nde öğrenim gördüğünü belirterek “Başarıya ulaşmak için bazı temel unsurlar gerekli. Bunların en önemlileri; sorgulamak, anlamak, anlamlandırmak, bir duruşa sahip olmak, ilkeli olmak, vizyon sahibi olmak, girişimci olmak ve tekrar tekrar denemek. Bunların tamamına sahip olduğunuzda başarı geliyor. Bu sabah, elinde zirveye yönlendirme plaketleriyle caddede duran iki genç gördüm. Eğer siz gençler bu işi bu kadar sahiplenmiş ve sorumluluk edinebilmişseniz, bu iş bitmiş demektir. t-MBA’in önünde hiçbir şey duramaz. Bugün burada sizlerle olmak beni çok gururlandırıyor, umutlandırıyor” diye konuştu.


Bilginin kaynağı meraktır

Gençlerin eğitiminden ve vizyonlarından etkilendiğini vurgulayan Turhan, “Donanımınız ve eğitiminiz çok iyi de esas soru şu; ‘Şimdi asıl biz ne yapacağız?’ Çünkü, bir şekilde yöneticilik pozisyonundayız ve yöneteceğimiz insanları böyle karşımda görünce, işimizin gerçekten de çok zor olduğunu düşünmeye başladım. Bizim de kendimizi sürekli geliştirmeye ve merak duygumuzu canlı tutmaya devam etmemiz gerekiyor. Merak etmek ve soru sormak çok önemli çünkü ilmin başı meraktır ve doğru soruyu sormak genelde cevabı almak kadar önemlidir. Merak ettiğiniz şeylerin cevabını ararken öğrendiğiniz bilgileri unutmazsınız. İşin sırrı bu. Merak ederek evreni anlamlandırabilirsiniz. Bilgiyi edinip anlamlandırdıktan sonra ise bir bakış açısı oluşturmak gerekir. Yani, vizyon! Vizyon sahibi olmak, duruş sahibi olmak demektir. İlkelerimiz olmazsa yolumuzu kaybederiz. Tabii bu ilkelerin doğru belirlenmesi de çok önemli. Bizim sektörümüzde dört temel ve evrensel ilke var. Birincisi adalet. Adalet olmazsa, hiçbir şey olmaz. İkincisi, şeffaflık. İnsanı güçlü kılan şeydir şeffaflık. Şeffaf olan, hiçbir şeyden korkmaz. Üçüncüsü hesap verebilirlik. Her zaman hesap vermeye hazır olma hali. Dördüncüsü ise sorumluluk. Paydaşlarınıza, topluma, çevreye, bütün canlılara karşı sorumluluk. İşte bu dört ilkeyi kendinize temel ilkeler olarak belirlediğiniz zaman oldukça sağlam bir duruşa sahip olursunuz” dedi.


İbrahim Turhan’ın konuşmasının ardından t-MBA Proje Yarışması’nın kazananları sahneye davet edildi ve kazanan öğrencilere plaketleri İbrahim Turhan ve Uğur Gazanker tarafından takdim edildi.


Başarı için sadece zeka yetmez

Zirvenin konuşmacıları arasında yer alan Ülker Grubu Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Global İnovasyon Grup Başkanı Ali Ülker ise “Bugün burada soruları siz gençler soracaksınız, ne istediğinizi siz söyleyeceksiniz, bizler buna göre hareket edeceğiz. Bizler, şirketlerimizi Türkiye’de başarı elde etmek için kurduk ve globale ulaştık. Sizler bugün artık global şirketler kuracak, bunları yöneteceksiniz. Siz gençlerin bizi daha iyi yerlere götüreceğinize inanıyorum. Bugün sizlerle biraraya gelince buna inancım bir kat daha arttı” dedi. Konuşmasında kendi öğrencilik yıllarından, iş hayatında yaşadıklarından ve öğrencilere ve çocuklara yönelik gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerinden de söz eden Ülker, konuşmasının son bölümünü de geleceğe yönelik değerlendirmelere ayırdı. Hayatındaki en güzel gelişmelerden birinin sınıfta kalmak olduğunu dile getiren Ülker, “Önemli bir tecrübe ve ders oldu. Şimdi hocalara müteşekkirim, çünkü beni silkelediler” diyerek, “Şunu öğrendim, sadece zekanıza güvenmek sizi hataya götürür, mutlaka çalışmak lazım” tavsiyesinde bulundu.


Kariyer öyküsünü gençlerle paylaşan Ülker, “Tepeden inme yönetici olmak pek mümkün değil. Kendi şirketiniz bile olsa kendinizi ispat etmeniz ve belli bir aşamayı katetmeniz gerekiyor. Aile şirketlerinde hep sorulan bir şey vardır. ‘Profesyonellerle nasıl geçindiniz?’ Biz çok iyi geçindik. Profesyonel yöneticilerle aile üyelerinin bir arada çalışması lazım. Ortak bir hedefimiz vardı, koyduğumuz hedefler çok netti. Başarıya odaklandık hep beraber. Başarılı işlere imza attık. Sizlerin daha başarılı işlere imza atacağınızı umuyorum. Hep beraber bu devleti, bu milleti daha ileriye taşıyacağız. Biz bir Türk şirketi olmakla beraber şirketimizin yapılanmasını tamamen sınır ötesine odaklanarak gerçekleştirdik. Türkiye bugün global rekabete açık bir ülke. Türkiye, yurt dışında birçok uluslararası şirketle beraber gelişen, yurt dışından yatırım çeken bir devlet. Biz de kendimizi buna göre hazırladık. Uluslararası rekabete göre, geleceğe göre hazırlandık. Bugün yönetim kurulumuzda ABD, Afganistan, Pakistan, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkelerin temsilcileri var ve şirket içinde bir çok toplantıda kullandığımız lisan artık İngilizceye döndü. Yurt dışındaki ofislerimize gittiğimiz zaman oradaki arkadaşlarla da şu anda İngilizce iletişim kurabiliyoruz. Bir yabancı lisan bilmek sizi uluslararası arenada çok daha güçlü kılıyor” dedi.


Gençlerin yönetimlerde söz sahibi olması gerektiğini vurgulayan Ülker, “Gençler ne düşünüyor, gençler şirketten ne bekliyor, nasıl yönetilmek istiyorlar, gelecekte nasıl yönetmek istiyorlar, bunları anlamak için şirkette bir gençlik platformu oluşturduk. Y kuşağı artık şirkette yavaş yavaş yer almaya başladı. Çok farklı bir anlayış ama çok daha başarılı. Hepimiz değişeceğiz, sizlere ayak uyduracağız. Dijital çağ kapıda, geldi. Dijital çağda hayat hem kolaylaşıyor hem bizler için zorlaşıyor. Biz sizler kadar buna hazır değiliz, ama kendimizi hazırlamak için gayret ediyoruz. Değişen ekonomide şirketlerin satış modellerini, iletişim modellerini güncellemesi lazım. Facebook sayfası olmayan marka ve ürünümüz kalmadı. İş yapma alışkanlıkları değişiyor. Bu değişen dünyada biz de yöneticiler olarak değişmek zorundayız” dedi.


Özgüveniniz varsa başarmak daha kolay

2008 yılında Capital dergisi tarafından Türkiye’nin en başarılı genç genel müdürü seçilen Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Türkiye’den dünyaya ihraç edilen tek eğitim modelinin t-MBA olmasından ötürü, bir eğitim markası olarak Doğa Okulu ile gurur duyduğunu söyledi. Öğrencilik yıllarına ve ilk şirketini kurmasına dair anektodlar paylaşan Önder, başarı için özgüvenin büyük önem taşıdığını vurguladı. 1994 yılında ilk şirketini kurmasının ardından krizin ortaya çıktığını ve yaklaşık 6 ay boyunca hiçbir iş yapamadıklarını söyleyen Önder, “Girişimci ruha sahip arkadaşlara en önemli tavsiyem, kesinlikle en az 6 ay yetecek sermayelerinin olması ve yaptıkları işe inanarak bu doğrultuda çaba göstermeleri, sabretmeleridir” tavsiyesinde bulundu.


Önder’in ardından Promethean Uluslararası Başkanı Eugene Viskovic ve Doğa Okulu t-MBA mezunu girişimci Kadir Slocum da gerçekleştirdikleri konuşmalarda, t-MBA öğrencileri ile birlikte olmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek teşekkür ettiler.


Farkımız, özgün olmak

Zirvenin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Doğa Okulu CEO’su Uğur Gazanker, Doğa Koleji’nin hızlı büyümesini, gelişimini ve uluslararası alandaki başarısını eğitimin her sürecinde uyguladıkları, özgün ve öğrenci odaklı eğitim modellerine borçlu olduklarını belirtti. Gazanker, “Bizim için eğitimde en önemli unsur öğrencilerimize yeteneği ve ilgisi doğrultusunda eğitim verebilmek. Bunun için okullarımızda bilim, sanat, spor ve ekonomi gibi pek çok alanda özgün eğitim modelleri oluşturuyor ve t-MBA ile üniversitedeki MBA programını lise öğrencilerimize uyguluyoruz. Öğrencilerimizin oluşturduğu t-MBA Meclisleri şirket yöneticileriyle her ortamda bir araya geliyor, fikir alışverişinde bulunuyor, onlara görüşlerini bildiriyor. Öğrencilerimiz ülke ve dünya ekonomisi ile daha lise sıralarında tanışıyor ve kendilerine sizlerle bir arada olma imkanı yaratıyor, şimdiden ekonomiye yön verecek girişimlerde bulunuyorlar. Dolayısıyla t-MBA öğrencilerimizin tamamen kendi çabalarıyla bu yıl 7. kez düzenlediği zirvemizde bulunmaktan çok büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Bir haftadır yurt dışından yaklaşık 12 ülkeden öğrenciler, eğitimciler aramızdalar ve bunlar dünyanın eğitimde en başarılı ülkeleri. Finlandiya, Almanya, İngiltere, İspanya, Macaristan, Lübnan, Amerika’dan öğrenciler var şu anda aramızda. Onların hepsi kendi ülkelerinde okullarında t-MBA modeli uygulanan, eğitim hayatında yaşayan öğrenciler. Burada çeşitli workshoplar ve aktiviteler yapıyorlar. Şu ana kadar yaklaşık yirmi civarında aktivite yapılmış durumda. Buradaki öğrencilerle birlikte yıl boyunca, yurt dışında bu programı uygulayan ve online takip eden yaklaşık 650 tane okul var. Onlarla beraber proje çalışmaları sürekli devam ediyor. Türkiye’de ise yaklaşık 6 bin tane devlet okulundaki öğrenciye, Doğa Okulu öğrencileri tarafından iletişim konusunda eğitimler verildi. Aynı zamanda yine yaklaşık 10 bin öğrenciye sınav stresi ve kaygılarıyla ilgili eğitimler verildi. Ayrıca Türkiye’deki ilk 100 şirket içinde olan yaklaşık 10-12 şirkette de şirketlerin çalışanları ve yöneticilerine iletişim eğitimi verildi” dedi.


Yeni konsept okul müjdesi

Doğa Koleji’nin yakın gelecekteki planlarından da söz eden Gazanker, “Dünyanın birçok saygın kuruluşuyla anlaşmalar yapıyoruz. Örneğin Chelsea kulübü ile bir anlaşma yaptık ve öğrencilerimiz bir takım eğitimlerden geçtiler. Aynı zamanda dünyadaki büyük kuruluşlarla, eğitimle bir şekilde ilgili olan teknoloji firmalarıyla da konsept anlaşmaları yaptık. Bunlardan birisi Intel, biri Microsoft biri de Google. Bunlar yeni vitrine koyduğumuz ortaklıklar. Çok yakın bir zamanda ABD’de Silikon Vadisi’nde Microsoft’la protokol imza törenimiz var. Yine öğrencilerimizle beraber katılacağız, onlarla yeni bir konsept okul ortaya koyacağız. Onun anlaşması yapılacak. Intel’le protokolümüz yapıldı, yeni bir konsept okul kuruyoruz” dedi. Gazanker’in konuşmasının zirveyi organize eden tüm t-MBA öğrencileri adına, t-MBA Onursal Meclis Başkanları plaketle ödüllendirildi.

İTÜ ETA VAKFI DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL