Haber ve Etkinlikler

TUBİTAK'TA BİR TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ DAHA DOĞA'NIN

Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanma sayılarını azaltmak amacıyla tasarlanan “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesine TÜBİTAK’tan birincilik ödülü!


2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali'nde yarışan Doğa Koleji Adana Kampüsü öğrencimiz, teknolojik tasarım alanında trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaları azaltmak amacıyla yaptığı “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesi ile birinciliğin sahibi oldu. Proje herkesin takdirini topladı.
 
TÜBİTAK tarafından 2021-2022 eğitim-öğretim yılında düzenlenen 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Türkiye Finali 31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleştirildi. 10 alandan 180 projenin yer aldığı Türkiye Finalinde teknoloji tasarım alanında "Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü" projesi ile Doğa Koleji Adana Kampüsü öğrencisi Belinay Akdaş birincilik kazandı. Öğrencimize ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal verdi. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

Proje ile Trafik Kazalarındaki Ölüm ve Yaralanma Sayıları Düşecek

Birinci olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu belirten öğrencimiz, projesini şu sözlerle anlattı:
 
Günümüz araçlarında emniyet kemeri çeşitli yollarla devre dışı bırakılabiliyor. Kişilerin emniyet kemeri kullanma oranının artırılması ve kaza anında ölüm ve yaralanma sayısının azaltılması için yapmış olduğum projemde,  karın ve göğüs bölgesine gelecek şekilde 2 adet flex sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler bükülebiliyor ve bükülme değeri ölçülebiliyor. Bükülme değerinden faydalanılarak emniyet kemerinin kurallara uygun bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Bu sayede insanlar emniyet kemerini devre dışı bırakamıyor.”

 

 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL