Haber ve Etkinlikler

“GENÇLER GELECEĞİ TASARLIYOR” HACKATHONUNDA BÜYÜK BAŞARI

​Cumulus ve Arçelik işbirliğinde düzenlenen teması, formatı ve yöntemleriyle dünyada benzersiz bir etkinlik olan “Gençler Geleceği Tasarlıyor” Hackatonu tamamlandı. Ön değerlendirmeyi geçen 2 takım ile katıldığımız hackathonda Derin Su Güler, Rabia Nur Çiçek ve Ege Özentürk’ten oluşan takımımız ortaokullar kategorisinde 1. olarak büyük bir başarıya imza attı.

ETİKETLER : gençler geleceği tasarlıyor , cumulus , arçelik , 3B tasarım , sürdürülebilir teması , hackathon , şehir tasarımı

Gençler Geleceği Tasarlıyor, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği üç farklı kategoride gerçekleşen bir çevrimiçi 3B tasarım hackathonu olup amacı insanların kazandıkları bilgi ve beceriyi başka insanlara gösterme ve hatta onlarla yarıştırma duygularına cevap vermektir.

13 Mayıs'ta başvuru sürecinin başladığı "Gençler Geleceği Tasarlıyor"da geleceğin asıl sahipleri olan gençler, sürdürülebilir bir gelecek için güçlerini birleştirerek sürdürülebilir şehirleri 3B olarak tasarladı.

Bu senenin teması kapsamında öğrencilerden gelecekte şehirleri daha sürdürülebilir ve güvenli kılmak için karşı karşıya kalınan zorlukları ifade etmeleri ve şehirleşmenin yarattığı zorluklardan en önemli olduğunu düşündüğü bir konuyu tanımlayarak bir problem tanımı yazmaları istendi. Gençler geleceği tasarlarken Birleşmiş Milletler'in yayınladığı "Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları" doğrultusunda hareket ederek "Sürdürülebilir Şehir" teması çerçevesinde verilen problem durumunu ele alarak projelerini gerçekleştirdi. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Ankara İncek Kampüsü öğrencilerinden oluşan takımımız yapılan ön değerlendirmeyi geçerek hackathonda yarışmaya hak kazandı. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmeni İbrahim Sünger mentörlüğünde ön değerlendirmeyi geçen 2 takım ile yarıştığımız hackathonda Derin Su Güler, Rabia Nur Çiçek ve Ege Özentürk’ten oluşan takımımız ortaokullar kategorisinde birincilik elde etti. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. 
 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL