Haber ve Etkinlikler

4. GENETİK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ!

4. Genetik Zirvesi 16 Nisan Cumartesi günü Doğa Okulları Balıkesir Kampüsü ve Karesi AVM'nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

ETİKETLER : dna , genetik zirvesi , biyoloji , doğa ve gelecek kulübü , teknoloji , genom projesi

Balıkesir’deki tüm liseler ve Aydın, İzmir, Bursa, Denizli, Nazilli, Söke ve Bergama Kampüslerinin katılımıyla gerçekleşen 4. Genetik Zirvesi yoğun ilgi gördü. Zirvenin amacı tıpta genetik uygulamalar, bitkilerdeki genetik çalışmalar hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve bu konuda ilgi uyandırmaktı. Konuşmacı olarak Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feray Koçkar, Doç. Dr. Ekrem Dündar ve Yar. Doç. Dr. Hatice Yıldırım öğrencilerle akademik bilgilerini paylaştılar. Doğa Okulları Biyoloji Zümresi Doğa ve Gelecek Kulübü öğrencilerinin organize ettiği zirve, canlılığın merkezi olan DNA'ya yolculuğa ve onun bizde oluşturduğu genetik hastalıklara ve etkilerine dikkat çekti. 


Zirvede; tıpta güncel genetik uygulamalarından, bitkilerde güncel genetik uygulamalarına kadar çok büyük konu başlıklarının içinde, genetik mühendisinin çalışma alanları, genlerin yalıtılması, çoğaltılması, farklı canlıların genlerinin birleştirilmesi, genlerin bir canlıdan başka bir canlıya aktarılması, Rekombinant DNA teknolojisi, gen klonlaması, DNA klonlaması, genetik maniplasyon/modifikasyon, gen ekleme (splays) gibi konuları da masaya yatırdık.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL