Haber ve Etkinlikler

48. TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NDA ÖĞRENCİLERİMİZDEN BAŞARI

48. TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmasında, lise öğrencilerimiz Avrupa Bölge 1.liği ve Asya Bölge 2.liği kazandı.

ETİKETLER : tübitak projeleri , tübitak yarışma , fen projesi , lise fen eğitimi , doğa okulları proje başarısı , öğrenci projeleri , türkiye finalistleri , orkun eruygun


Doğa Koleji öğrencileri yaratıcı projeleriyle bu yıl da TÜBİTAK finallerinde yüzümüzü güldürdü. Bu yıl 48.si gerçekleştirilen TÜBİTAK Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölge Finalleri'nde fizik projesi ile yarışan Doğa Koleji Cevizlibağ Kampüsü öğrencimiz Deniz Gülbaharlı 1.lik ödülünü alırken, Anadolu Bölgesi Finalleri'nde kodlama-fizik dalında Doğa Koleji Çamlıca Kampüsü öğrencilerinden Atakan Eser ve Ecem Şengör 2.lik ödülünü kazandı. Türkiye finalistlerinin belirlendiği dev organizasyon 27-30 Mart tarihleri arasında Avrupa bölgesi okulları için İTÜ Maslak yerleşkesinde, Asya bölgesi okulları için ise Gebze Teknik Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi. Her iki bölgede de 12 kategoride 750'şer proje jürilere sunumlarını yapıp fikirlerini savunurken, ziyaretçilerde sergiyi gezme imkanı elde etti.  

Uzayda yaşam imkânı sağlayan fikir!

Yarışmaya Avrupa bölgesi fizik branşından katılan öğrencimiz Deniz Gülbaharlı bölge 1.liğini robotik ve bilişim teknolojilerini kullandığı “Otomatize Uzay Radyasyon Kalkanı” başlıklı projesiyle elde etti. 

Proje, uzayda kolonileşmenin önünü açacak, yaşam için radyasyondan korunmayı sağlayan bir çözüm geliştirerek jüri tarafından ödüle layık görüldü. Otomatize kabiliyeti ile anlık radyasyon artışı etkilerini önleyen, özel dizaynı ve dünyada ilk defa kullanılan yansıtıcı malzemesiyle çözümler sundu. Bu başarısıyla Ankara'da mayıs ayında gerçekleştirilecek olan Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Kurallara uyanlara erken emeklilik getiren proje!

Yarışmaya Anadolu bölgesinden kodlama-fizik branşından katılan öğrencilerimiz Atakan Eser ve Ecem Şengör,Önce Yayalara Yol Ver” ilkesini öngören projeleriyle bölge 2.si oldular. Projenin toplumsal bilincin oluşturulmasında cezalandırma değil de ödüllendirme fikri üzerine kurulması, bunun teknolojik altyapısının hayatımıza entegre edilmesi konusundaki özgünlüğü ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı. 

Bölge yarışmalarında derece getiren öğrencilerimize başarılar dilerken takım koçluğu yapan fizik öğretmenlerimiz Semra Sarıçakmak, Özlem Sarıya ve proje danışmanı Fizik Bölüm Başkanı Orkun Eruygun’a teşekkür ederiz.  

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL