Haber ve Etkinlikler

5 PROJEYLE MOSTRATEC BİLİM OLİMPİYATLARI FİNALİNDEYİZ!

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencilerinin geliştirdiği 5 proje, dünyanın en saygın bilim organizasyonları arasında yer alan, 9-11 Aralık tarihleri arasında 35.’si düzenlenecek olan MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalleri için davet aldı.

ETİKETLER : bilim , mostratec , dünya ikinciliği , olimpiyat , brezilya , proje , proje başarısı , lise fen projesi

Brezilya’nın Novo Hamburgo şehrinde düzenlenen, dünyanın en prestijli bilim olimpiyatları arasında gösterilen MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalleri, bu yıl pandemi dolayısıyla online gerçekleşiyor. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Bostancı, Acıbadem, Samsun ve Eryaman Kampüsü öğrencileri, Biyoloji ve Fizik alanında geliştirdikleri bilimsel araştırma projeleriyle, MOSTRATEC finallerinde Türkiye’yi temsil edecek. Dünya çapında 1000’e yakın proje içinden seçilen finalist projeler, 9-11 Aralık 2020 tarihleri arasında 35. kez düzenlenecek olan prestijli organizasyonda jüri karşısına çıkacak.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, Uluslararası arenada Türkiye’yi temsil edecek olan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Genç yaşta bilimsel süreç becerileri kazanarak üreten nesil, geleceğe bıraktığımız en değerli hazinemizdir dedi.

Öğrencilerimizin projeleri 11 Aralık 2020'ye kadar yarışmanın resmi web sitesinden oylanabilecek.

EVSEL ATIK SULARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANACAK

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Acıbadem Kampüsü öğrencileri Müge Nur Taşçı ve Deniz Tören, Biyoloji Öğretmeni Gülşah Polat danışmanlığında, mikrobiyoloji alanında “Ekolojik Denge” projesini geliştirdi. Öğrenciler projeleriyle, klasik su arıtım teknikleriyle membran teknolojisini birleştirip evsel atık suların geri dönüşümünü sağlayarak su kaynaklarına elverişli ve sulamaya uygun hale getirmeyi hedefliyorlar. Bu sayede özellikle en fazla su tüketiminin gerçekleştiği tarımsal sulama alanına kaynak sağlamış olup sıfır atık projesine de katkı sağlayacaklar.

*Projeyi oylamak için tıklayınız...

YOĞURT VE PEYNİR ÜRETİMİNE ALTERNATİF

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Bostancı Kampüsü öğrencisi Gökçe Kavakyanı, Biyoloji Öğretmeni Mesude Arıyan danışmanlığında, immünoloji alanında geliştirdiği “Yoğurt ve Peynir Yapımında Combucha Mucizesi” projesiyle, yoğurt ve peynir üretiminde yeni bir çağ başlatacak.

Gökçe Kavakyanı; geleneksel yöntemler yerine, bağışıklık açısından önemli bir antioksidan olduğu bilinen Combucha mantarı kullanarak yoğurdun ve Combucha peynirinin fermantasyonunu sağladı. Elde edilen ürünlerin; geleneksel yoğurt ve peynirden daha lezzetli olmasının yanında, besin değerlerinin de daha yüksek olduğu belirlendi. Türk Gıda Kodeksi’ne göre ürünlerin besin olarak kullanıma uygun olduğu sonucuna ulaşılırken, projenin patent başvurusu da gerçekleştirildi.


*Projeyi oylamak için tıklayınız...


ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI BİYOLOJİK ÇÖZÜMLER

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Eryaman Kampüsü öğrencileri Bade Sıla Karataş ve Elif Sude Can, Biyoloji Öğretmeni Tuğba Yanık danışmanlığında mikrobiyoloji alanında “Göl Çamuru ve Mikroalgler Kullanılarak Mikrobiyal Yakıt Hücresi Sistemi ile Elektrik Eldesi ve Atık Su Arıtımı” projesini geliştirdi.

Atık su arıtımı teknolojisi olan mikrobiyal yakıt hücresi sistemleri, kendi enerji ihtiyacını karşılayarak elektrik enerjisi sağlayan sürdürülebilir sistemler oldukları için, gün geçtikçe önem kazanıyor. Çevre kirliliğine çözüm arayan ve yenilenebilir enerji kaynaklarını araştıran öğrenciler, aynı anda hem su arıtması hem de elektrik üretimi sağlayan bir sistem geliştirdi. Enerji üreten bu sistemde, yeşil algler biyolojik pompa görevi görerek suyun temizlenmesinde görev alıyor.

*Projeyi oylamak için tıklayınız...

ANTİOKSİDAN MEYVE MUCİZESİ

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Samsun Kampüsü öğrencileri Yağmur Özdemir ve Eda Dikkaya, Biyoloji Öğretmeni Çiğdem Özgürdal danışmanlığında, moleküler biyoloji alanında proje geliştirdi. Öğrenciler, meyve sineğinin, dantel kaktüs bitkisinin meyve özütüyle beslenmesinin, hücre zarı yapısı ve radikal süpürücü enzimleri üzerine etkisini araştırdı. Meyve özütünün antioksidan etkide bulunarak hücreleri hasardan koruduğu sonucuna ulaşan öğrenciler, bitkinin yetiştirilmesinin kolay, özütün maliyetinin düşük ve koruyucu özelliğinin yüksek olmasıyla, günlük hayatta kullanımının kolaylaşacağını ifade ediyor.

*Projeyi oylamak için tıklayınız...

MARS KEŞİF ARACINI YENİDEN MODELLEDİ

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Samsun Kampüsü öğrencisi Kerime İrem Pıçaklı, Fizik Öğretmeni Onur Akdenk danışmanlığında, havacılık ve uzay alanında “Armadillo Türünden Esinlenerek Oluşturulmuş Mars Gezgini Tasarımı” projesi geliştirdi. Öğrenci, Mars keşif araçlarının en çok karşılaştığı sorunlar arasında engebeli yüzey yapısı ve kum fırtınalarının yer aldığını ve bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla, doğa koşulları olarak Mars’a en çok benzeyen çöller hakkında araştırmalar yaptığını belirtti. Vücudu bir tür zırhla kaplı, memeli bir hayvan türü olan armadillonun kum fırtınalarından korunmak için kendini bir top haline getiren yapısından esinlendiğini ifade eden öğrenci, küre şeklinde açılır kapanır bir mekanizma ile, uzay keşif aracını gök cisimlerindeki yüzey ve iklim şartlarına uyumlu hale getirdiğini ifade etti.


*Projeyi oylamak için tıklayınız...

DOĞALILAR, GELENEĞİ BOZMADI

Proje modelli lise eğitimi kapsamında İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri, öğretmenlerinin danışmanlığında ulusal ve uluslararası bilimsel proje yarışmalarına yönlendiriliyor. Bilimsel süreç becerilerini edinen, akademik dürüstlüğü lise çağlarında öğrenen, genç yaşta bilim ve teknoloji üreten öğrenciler toplum, çevre ve dünya sorunlarına yönelik yaratıcı çözümleriyle uluslararası alanda da başarılara imza atıyor.


İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri Biyoloji alanında, MOSTRATEC 2019 finallerinde Dünya 4.’lüğü, 2018 finallerinde Dünya 2.’liği, 2017 finallerinde Dünya 2.’liği ve 4.’lüğü, 2016 finallerinde Dünya 2.’liği ve 4.’lüğü, 2015 finallerinde ise Dünya 1.’liği, 3.’lüğü ve 4.’lüğü kazanmıştı.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL