Haber ve Etkinlikler

ALİ RIZA LÜLE, İSTANBUL DEDEMAN OTEL'DE ULUSAL BASINLA BİR ARAYA GELEREK YENİ EĞİTİM YILINI DEĞERLENDİRDİ

Genel Müdürümüz Ali Rıza Lüle, 2017-2018 eğitim yılının başlaması dolayısıyla Dedeman Otel’de kahvaltılı sohbet toplantısında ulusal basınla bir araya geldi. Lüle, tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diledi.

ETİKETLER : ali rıza lüle , eğitimde fırsat eşitliği , doğa koleji eğitim modelleri , kodlama ve robotik , t-mba eğitim modeli , doğa koleji ingilizce eğitimi

Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, 18 Eylül'de başlayacak olan yeni eğitim dönemini ulusal basın mensuplarıyla İstanbul Dedeman Otel'de değerlendirdi. Doğa Kolejinin yeni eğitim yılı hazırlıklarına ve akademik çalışmalarına değinen Lüle, her alanda başarılarla dolu bir yılın daha Doğa öğrencilerini beklediğini belirtti.

"Önümüzdeki hafta başı 2017- 2018 eğitim-öğretim yılı başlıyor. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize öğretim başarılarını perçinleyecekleri bir yıl olmasını diliyorum. Doğa Koleji Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük okul zinciri olması sebebi ile velilerimize, öğrencilerimize ve  kamuoyuna olan sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu yüzden 2017- 2018 eğitim- öğretim yılı için hazırlıklarımızı ve yıl içinde akademik anlamda yapacağımız çalışmaları  sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Yeni nesil eğitim modeli ile geleceğin dünyasının ihtiyaç duyacağı bireyleri bugünden yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu uğraşlarımızın karşılığını da alıyoruz.  Öğrencilerimiz her yıl TEOG, YGS/LYS sınavlarında Türkiye çapında başarılara imza atıyor.  Bu yıl, TEOG sınavında, yaklaşık 500 öğrencimiz tüm sorulara doğru yanıt verdi. YGS ve LYS’de  de bu yıl yüzde 97 başarı göstererek öğrencilerimiz üniversitelerin tercih edilen bölümlerine yerleşti. 

Akademik başarıya verdiğimiz önem ve yabancı dil eğitiminin yanı sıra sanat, spor, sosyal faaliyet olanaklarıyla öğrencilerimizin  bireysel gelişimlerine de destek sağlıyoruz. Doğa’nın 3S’i ile (sanat, spor, sosyal faaliyet) Türkiye’ye bir çok ödül kazandırmaktadır. Bu yıl da basketbol’da Dünya şampiyonu olarak 7. Dünya şampiyonluğunu ülkemize kazandırdık. Satrançta da ödüllerimiz var; Doğa Koleji öğrencileri, Karadağ'da düzenlenen 2017 Avrupa Satranç Şampiyonası'ndan bir şampiyonluk ve derecelerle döndüler.

Doğa Koleji geçen yılki 70 bin öğrenci sayısını 82 bine çıkartarak büyümede önemli bir ivme kazanmıştır. Eğitim- öğretimde standartları belirleyen Doğa Koleji her aşamada kalitesini daha yukarılara taşıyor. En önemli özelliğimiz teknoloji ile eğitimi birleştirmektir.  Teknolojik bir kuşağı eğitirken sisteme en büyük katkımız Fen ve Teknoloji liselerini açmak oldu. Doğa Koleji Fen ve Teknoloji liselerinden mezun öğrenciler araştırmacı, yenilikçi, ülkemizin geleceğine yön verecek, fen ve bilim dallarında donanımlı bireyler olarak kariyer hayatlarına bir adım önce başlayacaklar. Öğrenciler bu ayrıcalıklı lise eğitimiyle dünyanın en saygın üniversitelerinden kabul ve burs imkanına sahip olacaklar ve üniversite eğitimlerini yurtdışında sürdürebilecekler. 


Bu yıl, Fen ve Teknoloji Liseleri ile 5 milyon liralık burs verdik. Önümüzdeki yıl bursumuzu 5 kat artırarak 25 milyon liraya çıkartacağız. Fen ve Teknoloji Liselerinde akademik potansiyeli yüksek çocukları yetiştirerek ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. “Mutlu çocuk öğrenir, yetişkin olunca da üretir”, felsefesi ile hareket ederek çocukların kendilerini bilim ve teknoloji alanında keşfetmesine olanak sağlıyoruz.

Yabancı dil artık tüm eğitim kurumlarında önem verilen bir derstir. Doğa’nın farkı ise; yabancı dil için özel müfredat geliştirilmiş olup dil eğitimine anaokulundan başlamasıdır.  İlkokulda 16 saat, 5. Sınıfta 22 saat, ortaokul ve lisede 16’şar saat yabancı dil eğitimi özel öğretmenler tarafından geliştirilen eğitim modelleri ile verilmektedir. Doğa Koleji’nin dile bakış açısının birinci ilkesi iletişimdir. Bu gerçeğin farkında olarak, özel eğitim programları uygulamaktayız. İletişim odaklı İngilizce eğitimimizle öğrencilerimiz dünyaya entegre oluyor. Yabancı dil öğrenme sürecini yapılandırırken beş yeti (konuşma, okuma, anlama, sözlü anlatım ve yazma) becerilerini geliştiriyoruz. 3 yaşından itibaren eğitim müfredatında da yabancı dil eğitimine yer veren ve Avrupa Dilleri ortak çerçeve programını uygulamaktayız. 

Büyüklerimizin dediği gibi her şey hayal kurmakla başlar. Biz de  çocukların  hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli ortamları hazırlıyoruz. 5 yaşından itibaren tüm sınıflarımızda kodlama ve robotik dersleri veriyoruz.  Bu derslerdeki amacımız, çocuklarımızın küçük yaştan itibaren dijital becerilerle donatarak yetiştirmek, oyunlarla öğretmek. Bizler, 21.yüzyıl becerilerine sahip yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi uyguluyoruz. Örneğin; kodlama ve robotik ağırlıklı bir eğitim uygulayan bir okuldaki öğrenciler hem algoritmik düşünme becerileri kazanır hem de farklı alanlarda karşılaştığı durumlarda yaratıcı düşünerek problemleri daha kolay çözebilir. Robotikte öğrenciler hayal eder,  tasarlar ve gerçeğe dönüştürür. 


Çocuklarımızın güvenli ve  modern sistemle donatılmış okullarda okuması hepimizin arzusudur. Yaz tatilinde tüm kampüslerimizi, binalarımızı, bahçelerimizi, laboratuvarlarımızı, yemekhanelerimizi, dersliklerimizin fiziki şartlarını elden geçirerek yeniledik.  En değerli varlığımız çocuklarımız için en iyi şartları sağlıyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılına tüm akademik kadro ve tüm personelimizle beraber hazır olduğumuzu belirtmek isterim. 

Doğa Koleji olarak bir milyar doları bulan marka değerimizle ve bir milyar 50 milyon liraya ulaşan ciromuzla önemli bir katma değer yaratıyoruz.  Eğitimi sadece öğretim olmakla görmekle yetinmiyoruz. Yan unsurları ile beraber yarattığımız katma değerle önemli bir marka konumundayız. Bu markanın büyüklüğü gereği hem kamuoyuna hem velilerimize hem de öğrencilerimize karşın sorumluluk bilinci ile hareket ettiğimizi belirtmek isterim. Özellikle, kamuoyunun dikkatini çeken öğrencilerin ulaşımı bizim önemle üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan biridir. Çünkü velilerimiz en kıymetli varlıklarını bizlere emanet ediyor. Güvenilir taşımacılıkta günlük raporlama sistemi ile denetimi sağlıyoruz. Servis firmalarımız hem İTO, hem de Şoförler ve Esnaf Odası tarafından tasdik edilmiştir. Doğa Koleji kalite standartlarına uygun hizmet sunabilmek için ulusal çapta dünya markalarının en iyileri ile çalışıyor. 

Bir öğrencinin yılın 180 gününü okula geçirdiğini düşünürsek okul ortamının hijyenik olması gerekmektedir. Anne ve babalar okul ortamının temiz olup olmama konusunu merak ediyorlar. Bizler de bu hususta gerekli özeni gösteriyoruz. Zira veli en değerli varlığı çocuğunu sabah erkenden bize teslim ediyor. 


Doğa Koleji olarak başarılı eğitimcilerle yolumuza devam ediyoruz. Okul kitaplarının hazırlanması ve basılması ile birlikte akademik anlamda içerik kalitemizi güçlendirdik. Anaokulundan lise sona kadar başarılı bir hazırlık dönemi yaşadık. Kaliteli öğrenciyi kaliteli öğretmen yetiştirir ilkesi ile Ağustos ayından bu yana öğretmenlerimizin eğitimine ağırlık vererek Doğa Öğretmen Eğitimi Programı kapsamında 7 bin öğretmenimizin kurum içi eğitimini başarıyla tamamladık. Bizler, Öğretmen eğitimleriyle  yeni başarılara imza atıyor ve yeni eğitim metotları belirliyoruz. Yolumuza  her geçen gün daha da büyüyerek ve eğitim-öğretim kalitesini artırarak devam ediyoruz.

Doğa Koleji olarak Anadolu’nun her yerindeki çocuğa ulaşıp onları üstün eğitim anlayışı ile buluşturmaya gayret edeceğiz. Bu vesile ile aracılığınızla gelecek günlerde yapacağımız bursluluk sınavına Anadolu, İstanbul, İzmir ve Ankara’da kendine güvenen başarılı öğrencilerimizi beklediğimizi bildiririm. 


Doğa Koleji, bundan 10 yıl önce t-MBA Eğitim Modeli ile Türkiye’de bir ilke imza atarak MBA programını liseye taşıdı. Malum her yıl t-MBA zirvesinde ağırladığımız konuklarımızla öğrencilerimizin ortaya koydukları diyalog üretim ve farklılıkla bu proje üniversitedeki MBA’in lise versiyonudur. Bu programı bugün 7 ülkeye ihraç ederek başarımızı ve bu konudaki farklılığımızı sizlerle paylaşmak isterim. 

Sahip olduğumuz mucit atölyesi, akıl oyunları, yaratıcı yazarlık, drama ve ekoloji derslerimizle desteklenen farklı eğitim konseptimiz, Doğa’yı diğer kurumlardan ayrıştıran en önemli özelliklerimizdendir. Aracılığınızla da belirtmek isterim ki, bu yıl hayata geçirdiğimiz kış okullarımızla,  öğrencilerimizin ve öğrencimiz olmayan çocukların 3S ve diğer alanlarında gelişim, değişim ve yaratıcılığına katkı sağlıyoruz. Bu aynı zamanda bizim kamusal sorumluluğumuzdur. "DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL