Haber ve Etkinlikler

BASKETBOLDA ÇİFTE TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU KAZANAN ÖĞRENCİLERİMİZ BİR KERE DAHA DÜNYA KUPASI YOLUNDA

Türkiye Liseler Basketbol Şampiyonasında 4 takımla finallere kalan Doğa Koleji, ulaşılması güç bir başarıyla hem genç kız hem genç erkek kategorisinde bir kere daha Türkiye Kupası'nı kazanan taraf oldu. Takımlarımız bu yıl her iki kategoride Dünya Şampiyonasında yer alarak ülkemizi temsil edecek.

ETİKETLER : spor başarısı , basketbol , 2019 türkiye liseler şampiyonası , dünya liseler şampiyonası , lise basketbol

Türkiye Liseler Basketbol Şampiyonası final müsabakaları, 27 Şubat-3 Mart tarihlerinde Samsun’da, Doğa Koleji’nin çifte şampiyonluk başarısıyla sona erdi. Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle: ”Kuruluşumuzdan bugüne en büyük temennimiz akademik başarılarının yanında takım sporlarında da başarılı ve uluslararası arenada temsil yeteneği güçlü nesiller yetiştirmek. Basketbol müsabakalarına katılarak birçok kez madalyayla dönen öğrencilerimiz, Türkiye Liseler Basketbol Şampiyonası Finalleri’nde elde ettikleri çifte şampiyonlukla, ülkemiz adına yeniden bir gurur tablosu yaşattılar ”dedi. Güneşli Kampsü Genç Erkek Basketbol Takımımız ise şampiyonayı 3.lük madalyasıya tamamladı.


İki kupa birden kazanmanın coşkusunu yaşadılar


Şampiyonaya 8 erkek, 8 kız takımı katılırken, Doğa Koleji 3 erkek 1 kız takımıyla katılmaya hak kazandı. Çıktığı ilk maçlardan itibaren rakiplerine ezici bir üstünlük kuran İstanbul Florya Doğa Anadolu Lisesi kız basketbol takımı finalde karşılaştığı Düzce Kültür Anadolu Lisesi’ni 70-53 yenerek şampiyon oldu. Doğa Koleji’nin sportif genç kızları bu yıl mağlubiyet yüzü görmedi.

Şampiyona, erkek takımlar arasındaki maçlarda büyük çekişmeye sahne oldu. Takımlar arası rekabet izleyenlere seyir keyfi verirken, erkekler finalinde İstanbul Esenyurt Okyanus Koleji’ni 74-69 yenen Mavişehir 3 Kampüsü Doğa Anadolu Lisesi erkeklerde şampiyonluğa ulaştı.

Hem kızlar hem erkeklerde başarı elde ederek iki kupa birden kazanmanın coşkusunu yaşayan Doğa Koleji öğrencileri, Yunanistan’ın Girit adasında gerçekleşecek olan ISF Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek. Turnuva, 12-20 Nisan tarihlerinde düzenleniyor.


Doğa Kolejinin çeşitli takım sporlarında 6 tane dünya şampiyonluğu olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Ali Rıza Lüle, “Basketbolda hem kızlarda hem erkeklerde başarı elde ettik. Doğa Koleji sportif takımları, 2008 yılından beri spor karşılaşmalarında ülkemizi ve okulumuzu temsil ediyor” dedi. Doğa Koleji basketbol takımları, 2015 ve 2017’de düzenlenen ISF Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda kupaya kız-erkek takımları olarak birlikte giderek Türkiye’yi başarıyla temsil etmişti.


Barış Akgün, “Şampiyonluğa çok odaklanmıştık ve başardık”


Doğa Koleji Lise Genç Kız Takımı Antrenörü Barış Akgün, çok mutlu olduklarını kaydederek, “Üç dört yıldan beri öğrencilerimizi bu düzeye getirmek için okulumuzun yapmış olduğu bir organizasyon var. Yıllardır hem erkeklerde hem de kızlarda birçok branşta şampiyonluk için oynayan bir okuluz. Eğitimle sporu paralel olarak kaliteli bir şekilde sürdürüyorlar. Amacımız dünya şampiyonu olmak. Bunun için de ilk olarak Türkiye şampiyonu olmamız gerekiyordu. Samsun’da istediğimiz neticeye ulaştık. Şampiyonluğa çok odaklanmıştık ve başardık” dedi.


“Her fırsatta antrenman yaptık”

 Şampiyonluğa nasıl hazırlandıklarını da aktaran Akgün, “Bulduğumuz bütün fırsatlarda antrenman yaptık. Öncelikle paylaşmayı, saha içerisinde herkesin kendi sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini paylaştık. Onlar da buna en iyi şekilde uyum gösterdiler. Türkiye şampiyonu olmak için mücadele ettiler. ISF Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Kızlarımız çok bilinçli. Ülkemizi milli bir organizasyonda temsil edecekler. Umuyoruz ki istediğimiz neticeyi alacağız” diye konuştu.


Şevval Gül, “9 senedir basketbol oynuyorum”

Doğa Koleji 12. sınıf öğrencisi Şevval Gül, hepimiz çok mutluyuz. Başladığımız ilk günden beri bunu istiyorduk. Hepimiz şampiyon olmak ve ülkemizi temsil etmek istiyorduk ve başardık. Yunanistan’dan madalya ile dönmek istiyoruz” dedi. Basketbol oynamaya 2010 yılında başladığını da söyleyen Gül, “9 senedir basketbol oynuyorum. Haftada en az üç gün antrenman yapıyorum. Basketbolu seçmemin nedeni; küçükken abimle oynuyordum. Basketbol oynamayı çok sevdim ve profesyonel olarak bu alanda ilerlemek istedim” diye konuştu. 


Miray Balotu,“A takımlarda oynamak istiyorum”

Doğa Koleji 12. sınıf öğrencisi Miray Balotu, “Sezonun başından beri şampiyon olmayı bekliyorduk. Hepimizin hedefi birdi. Birlik olduk ve şampiyon olduk. İki yıldır Yunanistan’da yapılacak olan şampiyonaya hazırlanıyoruz. Şampiyon olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi. Basketbola küçük yaşlarda başladığını da belirten Balotu, okulda yapılan seçmelere katılarak basketbolla tanıştığını ve 8 yıldır bu sporla ilgilendiğini kaydetti. Balotu, ileride A takımlarda oynamak istiyor.


Gediz Çizmeli, “Dünya Şampiyonasında İzmir’i ve Türkiye’yi temsil edeceğiz”


“Hedefimiz hep şampiyon olarak Dünya Şampiyonasına katılmaktı” diyen Doğa Koleji Lise Erkek Takım Antrenörü Gediz Çizmeli, Dünya Şampiyonasına İzmir’den katılan takım daha önce olmadı. Biz bunu başaracağımıza ilk günden beri inanıyorduk. Sonunda başardık ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz. İlk sene bir yaş küçük olarak Türkiye ikincisi olduk. O günler, bugünlerin habercisiydi. 17 yıldır antrenörlük yapıyorum. Çok yetenekli oyuncularım oldu ama bir daha bu karakterde oyuncularımın olacağını düşünmüyorum. Finallerde ilk gün kaybederek başlasak bile şampiyon olacağımızı biliyorduk. Dünya Şampiyonasında İzmir’i ve Türkiye’yi temsil edeceğiz. Oradan da şampiyonluk kupasıyla dönerek hedefimize ulaşmak istiyoruz.”


Türkiye Şampiyonası için “Kazanmasını bildik“ diyen Doğa Koleji Lise Erkek Takım Kaptanı Hakan Çakır şu ifadelerde bulundu: “Takımdaki arkadaşlarım 4-5 senedir beraber oynuyor. Sonunda hedefimize ulaşıp Türkiye Şampiyonu olduk. Final maçını da hep önde götürdük, hiç geriye düşmedik. Dünya Şampiyonasında da Türkiye’yi temsil edeceğimiz için mutluyuz. Hedefimiz tabi ki şampiyonluk.


Doğa Koleji Lise Genç Kız Takımı, okulun Florya’daki yerleşkesinde şampiyonluk pastasını keserek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Her iki takım da Yunanistan’da yapılacak olan ISF Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’na hazırlığını hız kesmeden sürdürüyor. 

Bu büyük başarıya imza atan takımlarımızı, teknik ve idari kadrolarımızı kutluyor, önlerindeki zorlu 2019 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası'nda başarılar diliyoruz.DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL