Haber ve Etkinlikler

DOĞA BİYOBİLİM ATÖLYESİ BİYOLOJİK UYGULAMALAR BİLİM KAMPLARI BAŞLIYOR!

Ortaöğretim düzeyinde bir ilk olan “Doğa Biyobilim Atölyesi Biyolojik Uygulamalar Bilim Kampı” 7 Mayıs tarihinde Acıbadem Bilim ve Avcılar Bilim Okullarımızda!

ETİKETLER : bilim kampı , genetik , acıbadem bilim okulu , avcılar bilim okulu , biyoloji , biyobilim , atölye , kamp , sertifika

Bu yıl Doğa Okulları Biyoloji Zümresi tarafından ikincisi düzenlenecek olan bilim kamplarına Doğa ve devlet okullarından ortaöğretim düzeyinde öğrenciler katılacak. Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin bir arada olacağı bu genetik kampımızda amacımız; katılımcı öğrencilerin eğlenceli bir şekilde üst düzey bilimsel uygulamaları yaşayarak yapabilme yetkinliğine ulaşmalarını sağlamak. Bu amacımız doğrultusunda öğrenciler bilime daha farklı bir algıyla yaklaşacaklar. İki gün sürecek olan program 09:30 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Son başvuru tarihi 3 Mayıs 2016!


Moleküler biyoloji tekniklerinden biri olan agaroz jel elektroforez yöntemini kullanarak bir suçlu tespitinin nasıl yapıldığını, kansere sebep olan genlerin DNA Çipi teknolojisi ile nasıl belirlendiğini, meyve ve sebzelerden DNA saflaştırılmasını eğlenceli bir şekilde öğrenecekler. Organ diseksiyonları ile organların yapılarını inceleyip çalışma prensiplerini kavrayacaklar. Ateşböceği ışığını laboratuvarda kimyasal maddeler ile elde edecekler, besin analizi yaparak yiyeceklerin içinde neler olduğunu gözlemleyecekler. Mikro kamera görüntüleme yöntemiyle mikroskobik görüntüler elde edebilecekler ve isterlerse bunları da saklayabilecekler. Fizyoloji atölyesinde insanlara ve hayvanlara ait tüm fizyolojik faaliyetler incelenecek. İnsan fizyolojisi hakkkında demo şeklinde çeşitli deneyleri yapma fırsatı bulacaklar.


Atık yağlardan sabun yaparak atıklar ve çevre konusunda daha bilinçli olacaklar ve “çılgın bilim atölyesi” adı altında farklı deneyler yapabilme imkanı bulacaklar. Öğrenciler çözecekleri bilim bulmacası ve deney quizleri ile kamp boyu öğrendikleri bilgileri pekiştirecekler.


8 Mayıs tarihinde bitecek olan Doğa Biyobilim Atölyesi Biyolojik Uygulamalar Bilim Kampı’nda öğrenciler hem eğlenceli hem de öğretici saatler geçirecekler. Kampın sonunda katılımcılara Biyobilim Atölyesi sertifikaları teslim edilecek.


DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL