Haber ve Etkinlikler

DOĞA KOLEJİ BİLİM KAMPI DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR!

Doğa Kolejinin 2007’de İzmir’de Uzay Kampı’nın partnerliğinde hayata geçirdiği ‘Bilim Kampı’ model oldu.

ETİKETLER : ali rıza lüle , izmir doğa , buca doğa koleji , fethiye , salihli doğa , bodrum doğa koleji , bilim kampı

İzmir’de başlayan kamp, sınırları aşarak son yıllarda Bulgaristan’ın ev sahipliğinde geniş katılımla yapılmaya başlandı. Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, İzmir’de düzenlenen ‘Bilim Kampı’na katılan ülkeler arasında yer alan Bulgaristan’ın, bunu kendi ülkesinde devam ettirme isteğine olumlu cevap verdiklerini dile getirdi.


İlk olarak 2013’te Doğa AB Projeler Koordinatörlüğü olarak ‘Nanoteknoloji ve Bilim Kampı’nı Bulgar ortak Center for Creative Training (CCTA) ile yola çıkıldığını hatırlatan Ali Rıza Lüle, şöyle devam etti:

“İzmir’in model olduğu bu kamp 2013’ten bu yana düzenli olarak her yıl yapılıyor. CCTA, bu yıl da Temmuz ayında Bulgaristan Kranevo’da gerçekleşen bilim kampının ev sahipliğini gerçekleştirdi. Kamp Türkiye, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’dan katılan 13-18 yaş aralığındaki öğrencilerden oluştu. 2017-2018 döneminde TÜBİTAK araştırma projelerinde kimya, biyoloji, kodlama alanlarında dereceye girme başarısını gösteren 11 Doğa Koleji öğrencisi de kampta yerini aldı.

Yabancılardan Eğitim

Öğrencilerin başarılı oldukları TÜBİTAK bilim projelerini akranları ve diğer ülkelerdeki öğretmenlerle paylaştıklarını dile getiren Ali Rıza Lüle, “Kamp boyunca öğrenciler nanoteknoloji, fen, teknoloji, matematik ve mühendislik eğitimi, uzay bilimi, kodlama, doğa bilimi ve drama konularında alanında uzman yabancı eğitmenlerden eğitim aldılar. Öğrencilerin hayal gücünü ateşledi. Birinci sınıf uluslararası bilim insanlarının liderliğinde benzer düşünen öğrencilerden oluşan uluslararası bir toplulukta uygulamalı deneyim kazandılar. Gençler, sunum becerilerini geliştirip, çok kültürlü bir ortamda takım çalışması gibi önemli beceriler kazandı ve uzun süreli arkadaşlıklar kurdular. Kamp Karadeniz’in kıyısında muhteşem plajlara ve gelişmiş bir altyapıya sahip en cazip tatil yerlerinden biri olan Kranevo’da düzenlendi. Program, popüler bilimin ve ötesinin pratik uygulamasını gösterecek en yenilikçi bilimsel alanlarda çalışan genç bilim adamları tarafından yönetilen yüksek eğitim ve uluslararası bilimsel standartları sundu” diye konuştu.

4 Yeni Kampüs

ALİ Rıza Lüle, 2018-2019 eğitim öğretim dönemiyle Ege Bölgesi’nde bulunan okul sayısını 19’a çıkartacaklarını belirterek, “Bodrum, Buca, Fethiye ve Salihli kampüsleriyle Ege’nin eğitimine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sağlam adımlarla eğitimdeki yatırımlarımıza devam ederek istikrarı elden bırakmadan büyüyoruz. Ege’de yeni açılacak kampüslerimizin diğerlerinden hem fiziki hem de akademik olarak hiçbir farkı yok. Yaklaşık 16 bin 350 öğrenciyle Ege’de en çok tercih edilenler arasındayız. Ege’de Doğa rüzgarı estirmeye devam edeceğiz” dedi.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL