Haber ve Etkinlikler

DOĞA ÖĞRETMENLERİ SUSTAIN - OKUL EĞİTİMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA BİENALİ'NDE...

Okul Eğitiminde Sürdürülebilir Kalkınma Bienali 2015; Sofya, Bulgaristan...

ETİKETLER : sustain , öğretmen , okul eğitimi , ramazan sezer , betül pekşen , yeliz biçen , serdar özdemir , kalkınma

Doğa AB Projeler Koordinatörlüğü ve Center For Creative Training-CCTA (Bulgaristan) Sofya-Bulgaristan’da, “İnsan Hakları ve Demokrasi” konulu 2. Sustain Bienali’ni gerçekleştirdi.


Doğa Konseptli Eğitim Modeli Projesi (SUSTAIN) çerçevesinde ortaya çıkan SUSTAIN Bienallerinin Birincisi 23-30 Kasım 2013 tarihlerinde, Doğa Okulları Kurtköy Kampüsü ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. ‘Dünya Vatandaşlığı ve Demokrasi’ konulu Bienalde 54 ders planı uygulamasının 118 adet ürünü sergilendi. Bulgaristan’da düzenlenen 2. Sustain Bienali ise ‘İnsan Hakları ve Demokrasi’ konu başlığı ile düzenlendi. İlgili temada ürünler çıkartan, Doğa Okulları öğretmenleri ürünlerini sergilemek ve atölye çalışmaları düzenlemek üzere 2. Sustain Bienaline katıldı.


Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanı Ramazan Sezer, Doğa Okulları Tuzla Bilim Kampüsü İlkokul Müdür Yardımıcsı Betül Pekşen, Sınıf Öğretmeni Yeliz Biçen ve Doğa Okulları Çamlıca Kampüsü Görsel Sanatlar Öğretmeni Serdar Özdemir Bienalde kurumumuzu temsil edip, İnsan Hakları ve Demokrasi konulu eserlerini sergilediler.


SUSTAIN- İlkokul Eğitiminde Sürdürülebilir Kalkınma Projesi;


Hayat Boyu Öğrenmeye yönelik temel yeterliklerin ,sosyal ve çevresel problematik bağlamlarında, özellikle sosyal ve vatandaşlık yeterlikler, girişimcilik ve inisiyatif anlayışı, öğrenmeyi öğrenme, anadil ve yabancı dillerde iletişim, fen, matematik ve teknoloji bağlamlarında ilkokul öncesi ve ilkokul dönemlerinde geliştirilmesini hedefleyen bir projedir. Proje, Hayat Boyu Öğrenme temel yeterliklerinin, okul hayatının ilk yıllarında edinilmesini sağlayacak unsurların keşfedilmesini sağlar. Böylelikle öğrencilerin ekolojik ve sürdürülebilir kalkınmayla ilgili konular hakkındaki farkındalıkları artmış olur. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla; okul öncesi öğretmenleri, ilkokul öğretmenleri ve dört ortak ülkeden uzmanlar (TR, BG, IT, RO) bir araya gelerek deneyimlerini paylaşmış ve sürdürülebilir kalkınma ana temalarına yönelik ders planları hazırlamışlardır. Öğretmenler arasında materyal, kaynak, ders ve eğitim etkinlikleri paylaşımına olanak sağlamak amacıyla iyi uygulamalar ve sınıf uygulamalarından geliştirilen ders planlarının yer aldığı bir web tabanlı platform da geliştirilmiştir.


Detaylı bilgi için tıklayınız.      

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL