Haber ve Etkinlikler

DOĞA OKULLARI’NIN EĞİTİMCİLERİ ‘’YAŞAYARAK’’ ÖĞRENİYOR!

Doğa Okulları’nın tüm çalışanları eğitimde… Burada herkes öğrenci!

ETİKETLER : eğitim , çalışan , müdür , öğretmen , eğitimci , öğrenci , liderlik , beykoz kampüsü , proje , vizyon

Eğitim stratejilerini her yıl Dünyadaki gelişmelere göre yenileyen Doğa Okulları, bilinen eğitim kalitesini daha da artırmak için eğitimci kadrosunun, 21. Yüzyılın yeni eğitim modellerine uygun gelişimini destekliyor. Bu kapsamda Beykoz Kampüsü’nde Ağustos ayı boyunca sürecek ‘’Doğa Eğitim Liderliği Eğitimi’’ne 800’ü aşkın müdür ve müdür yardımcısı ile 6 bini aşkın öğretmen katılarak, Doğa Okulları’nın ‘’Yaşayarak Öğrenme’’ felsefesiyle verdiği eğitimi öğrencilerin gözünden deneyimliyorlar.


21. yüzyılın eğitiminde, klasik öğretim metotları yeterli olmuyor. Bilgi çağının çocuklarına, ihtiyaçlarına uygun yeni yöntemlerle eğitim vermek,  yarının dünyasında yaşadığı çevreye ve topluma ‘değer üreten bireyler’ olarak hazırlamak gerekiyor. Yetkin kadrosu ile eğitim sektöründe öncü olan Doğa Okulları, öğrenim faaliyetini dört duvarla sınırlamayıp öğrencilerini‘’yaşayarak öğren’’ felsefesiyle yetiştirirken,  eğitimin temel öznelerinden ‘’eğitimcilerin eğitimine’’  özel bir önem veriyor.


Doğa Okulları, ‘’Deneyimle, öğren, öğret’’  mottosuyla çalışan Doğa Akademi bünyesinde  yıl boyunca verdiği eğitimler,  Boğaziçi Üniversitesi gibi önemli kurumlarla işbirliğiyle hayata geçirdiği projeler ile eğitimci kadrosunun kariyer gelişimini her zaman destekliyor.


106 Kampüsten 6 bin Öğretmen, Yeni Öğretim Yılına Hazırlanıyor!


‘Eğitimcilerin eğitimi’ temalı projelerin en önemlilerinden biri olarak her öğretim yılı başında  düzenlenen ‘’Doğa Eğitim Liderliği Eğitimi’’ adlı paylaşım çalıştayı Beykoz Kampüsü’nde başladı. Ay sonuna kadar 800’den fazla okul müdürü, müdür yardımcısı ve 6 binden fazla öğretmenin katılacağı ‘’Doğa Eğitim Liderliği Eğitimi’nde öğretmenler gruplar halinde 3’er günlük periyotlarla eğitim alacak.  


Boğaziçi Üniversitesi’nin Hocaları Eğitim Veriyor

 

Proje Koordinatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi (B.Ü) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Özel’in yaptığı çalıştayda, yine B.Ü hocaları Prof. Dr. Fatoş Erkman, Prof Dr. Yavuz Akpınar,  Dr. Nevin Dölek, Sosyolog ve Medya İletişim Uzmanı Neslihan Onur gibi alanında yetkin isimler eğitim veriyor.  Eğitimciler,  Türkiye'de en çok şampiyonluk, kupa ve maç kazanan Koçlar arasında bulunan ve Basketbol A Milli Takımı baş antrenörlüğü yapmış olan Çetin Yılmaz ile ‘’Liderlik Üzerine’’ ve yönetim danışmanı Hanzade Acar ile ‘’Ezber Bozan Hikayeler’’  konseptli çalışmalara katılıyor.


Doğa Okulları’nda Herkes Öğrenci


Öğrencilerle iletişim halinde olan herkesin eğitim alması gerektiği inancıyla hareket eden Doğa Okulları, bu yıl çalıştayda yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Bölüm Başkanları önderliğinde Doğa Akademi tarafından düzenlenen çalıştaya, bu yıl eğitimcilerin yanı sıra diğer çalışanlar da katılıyor. 


‘’Yaşayarak Öğren’’ Felsefesini Öğrenci Gözüyle Deneyimleyecekler


Okul müdürleri ve müdür yardımcıları liderlik ve yönetim becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaparken, Türkiye’nin dört bir yanındaki 106  kampüsten öğretmenler ise, öğrencilere  uygulanan öğretim metodlarıyla bire bir aynı yöntemlerle yapılacak uygulamalara katılacaklar. Doğa Okulları’nın Doğa Konseptli eğitim modelinin farkını oluşturan uygulamalardan ‘’Kids Athletics’’ ile tıpkı öğrenciler gibi güne sabah sporu ile başlayacak, Ekoloji Sınıfı’nda bahçe uygulamaları yapacaklar. Pi Dersliğinde matematik serüvenine, laboratuvarda deneylerle Bilim Atölyesi'ne katılıp, Bando’da çalacaklar.  Doğa’nın öğretim yöntemlerinin öğrencilere  ne kazandırdığını ,  ‘’yaşayarak’’, adeta öğrenci gözüyle deneyimleyecekler.  Eğitimler sonunda sınava bile girecekler. 


 Amaç, 21. Yüzyılın Değişen Eğitim Yaklaşımlarına Hakim Eğitimciler


Doğa Okulları’nın ‘’Eğitimcilerin Eğitimi’’ çalışmalarıyla, tüm eğitimci kadrosunun  21. yüzyılın değişen eğitim yaklaşımlarını yaşayarak kavraması ve buna uyumlu öğretim yöntemlerini benimsemesi hedefleniyor. Bu çalışmayla, eğitimci kadrosunun, Doğa’nın yeni öğretim yılı için belirlediği eğitim stratejilerine adaptasyonu ve tüm kampüslerde aynı standartlarda eğitim verilmesi de sağlanmış oluyor. Doğa Okulları’nda, sezon başında uygulanan bu eğitimin dışında yıl boyunca 4 kez benzer eğitim çalışmaları yapılıyor. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları da aylık periyodlarla yönetim ve liderlik becerilerine yönelik eğitimler alıyor. İllerde eğitimci kadrosuna yönelik düzenli vizyon toplantıları gerçekleştiriliyor.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL