Haber ve Etkinlikler

DOĞA OKULLARINDA DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

Doğa Okulları öğrencileri, Down Sendromu Farkındalık Gününü unutmayarak çocuklara unutulmaz bir gün yaşattı.

ETİKETLER : down sendromu farkındalığı , down sendromu projesi , 21 mart etkinlikleri , kurtköy doğa , mahmut oyman

Doğa Okulları down sendromlu çocukları yalnız bırakmadı. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününde Gedik Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Aktifiz Toplumun İçindeyiz; Bütünleşik Fiziksel Aktivite Merkezi” projesi kapsamında Down sendromlu bireylerin toplumda kabul ve saygı görmelerini sağlamak amacıyla Doğa Okulları Kurtköy öğrencileri  Down sendromlu çocuk ve gençlerle buluştu.

İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik ve Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Öznür Canayakın da ve çocuklarla bu günü geçirerek Doğa’daki yerlerini aldılar. 

Çocuklar Gönüllerince Eğlendiler

Down sendromlu çocuklar akranlarıyla, ebeveynleri ve öğretmenleriyle günün tadını çıkartıp, gönüllerince eğlendiler. Doğa Okulları Kurtköy ile işbirliği içinde  düzenlenen etkinlikte 35 Down sendromlu çocuk ve genç akranları ile birlikte  fiziksel aktivite programına katılım gösterirken, ebeveynler de “Down Sendromlu  bireylere yönelik tutumlar; engeller ve destekler” konulu çalıştaya katılım gösterdi. Gerek öğrenciler gerekse ebeveynler ile yürütülen bu çalışmalar  Down sendromlu çocuklar için  kapsayıcı  ve destekleyici  bir toplum oluşumuna katkı sağlamaya devam edecektir.   


Doğa Okulları Başdanışmanı Mamut Oyman ise o gün çocukları yalnız bırakmadı ve şunları vurguladı;

Bu Türkiye için dünya için çok önemli bir olay. Çünkü çocuklarımız birbirinden farklı değiller. Nasıl ki her çocuk, sevgiye muhtaçtır, eğlenir koşar. Aynı şekilde down sendromlu çocukalarımızın da sevgiyle büyümelerini sağlamak gerekir. Ve toplumun içinde biz velilerimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle bu bilinçi paylaşırsak hep bir arada keyifli yaşarız.” 


“Down sendromu hastalık değildir”

Down sendromunun bir hastalık olmadığını bir kez daha vurgulayan Down Sendromu farkındalık gününe ev sahipliği yapan Kurtköy Doğa Okulları Lise Müdürü  Mualla Özsevindik ise şunları söyledi;

 “Down sendromlu gençlerimizle akranlarını bir araya getirip onların fiziksel aktivite gerçekleştirmelerini istedik.  Bu prpjenin bir parçası olduğumuz için derece mutluyuz. Umarız birçok  projede daha bir arada olup farkındalığı arttırmak istiyoruz.


DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL