Haber ve Etkinlikler

DÜZCE KAMPÜSÜNDE DEPREM TAHLİYE ve İLK YARDIM TATBİKATI

Doğa Koleji Düzce Kampüsü'nde deprem tahliye ve ilk yardım tatbikatı düzenlendi. Gerçeğini aratmayan tatbikatta tüm birimler hazır bulundu.

ETİKETLER : düzce kampüsü , deprem tatbikatı , ilk yardım tatbikatı , düzce belediyesi , yangın kurtarma , umke

Düzce kampüsünde öğrenim gören öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla "deprem tahliye tatbikatı" gerçekleştirildi. Deprem tahliye tatbikatı öncesi okuldaki mevcut söndürme, kurtarma, koruma ve ilk yardım ekipleri kendi bünyelerinde gerekli hazırlıkları yaparken öğrenciler yangın, deprem ve tahliye konusunda eğitim verilerek bilgilendirildi.


Tatbikat, İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD Arama Kurtarma Ekibi, İl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün (UMKE) katılımları ve koordinasyonu ile gerçekleşti.


Senaryosunu öğretmenimiz aynı zamanda Temel Afet Bilinci Eğitmeni ve AFAD Üyesi olan Hülya Eroğlu’nun yazdığı ve yönettiği, Tesis Müdürü Filiz Özten’in Tatbikat Olay Komutanı ve Okul Kontrol Karargah Servisi Başkanı olarak koordine ettiği "Deprem Tahliye ve İlk Yardım Tatbikatı" saat 14:00’da merkez üssü Kaynaşlı ilçesinin 2 kilometre güneyi olan 7 büyüklüğünde bir depremin olması ile başladı. Okulun alarm sistemi ile simüle edildi. Öğrenciler, çök - kapan- tutun” konumuna geçti. Daha sonra sınıf öğretmenleri eşliğinde sıraya sokularak öğretmen en önde sınıf başkanı en arkada sınıf kapılarını açarak tahliye başlamıştır komutunu beklemeye başladı.


Okul Kurtarma Servisi merdivenleri, okul yangın servisi olası yangın çıkacak birimleri kontrol etti, riskleri belirledi, tahliye çıkış kapıları Okul Emniyet Kılavuz Servisi’ nce açıldı. Durum Olay Kontrol Karargah Servisi’ ne iletilmiş ve risk görülmediği için Özten’in “Tahliye başlamıştır” komutu ile tahliye başlamıştır. Devam eden tatbikatla birlikte öğrenciler tahliye kat sorumluları olan öğretmenlerinin gözetiminde okulu tahliye etti. Okul Güvenliği’ nce Kampüs giriş-çıkışları güvenlik nedeniyle kapatıldı. Kampüs bahçesine çıkarılan öğrenciler, Emniyet ve Kılavuz birimlerince şerit çekilerek oluşturulan güvenli bölgeye alındı. Öğrencilerin sınıf listeleriyle kontrolleri sırasında binadan çıkamayan öğrenciler, Okul Kurtarma Servisi tarafından kurtarıldı. Okul İlkyardım Servisi, yaralı halde çıkarılan öğrencilere ilk müdahaleyi yaptı. Binanın zarar gören bölümlerinden çıkarılamayan öğrenciler için İl Kriz Merkezi'nden AFAD, 112 Acil Servisi'nden yardım istedi.

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün (UMKE) ekipleri, binadaki öğrencileri kurtararak sedye yardımıyla 112 Acil Servis ambulansına taşıdı. Öğrenciler Yaralı Teslim Tutanağı ile 112 teslim edildi, yanlarına da refakatçı öğretmen verildi.


Okulun bahçe kapısına doluşan veliler panik halinde çocuklarını almak istedi. Olay çıkartan veliler için İl Kriz Merkezi’ nden, Emniyet Ekipleri istendi. Emniyet Ekipleri eşliğinde öğrenciler Öğrenci Teslim Tutanağı ile velilerine teslim edildi.


Binanın mutfak kısmında çıkan yangında mahsur kalan okul personeli itfaiye ekiplerince binadan çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Yangın itfaiye ekiplerince başarılı bir şekilde söndürüldü. Tatbikat, ailesi gelmeyen çocukların, Emniyet Ekipleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerine tutanakla teslim edilmesiyle sona erdi.


Tatbikatta koordineli bir şekilde görev yapan ekiplerin yetkilileri öğrencilere afetler ve tedbirler hakkında açıklamalar yaptı.

Tatbikat, Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin yangın eğitimi ile tamamlandı. Düzenlenen yangın eğitiminde öğrencilerin yangınlara karşı nasıl tedbir almaları ve nasıl müdahale etmeleri konusunda eğitimler verildi. Eğitimlerde, yangın tüplerinin nasıl kullanılacağı, yangın sırasında neler yapılacağı gösterildi. Ayrıca okul görevlilerinin çıkan yangında, yangın tüpü ile nasıl müdahale edileceği konusunda uygulamalı ders verildi.

Tatbikat öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi. Başarı ile tamamlanan tatbikat sonunda ekipler öğrencilerden alkış aldı.DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL