Haber ve Etkinlikler

EĞİTİMCİLERİMİZDEN AİLELERE KARNE GÜNÜ ÖNERİLERİ

Öğrenciler iki haftalık yarıyıl tatiline başladı. Peki, aileler karnelerle ilgili nasıl bir değerlendirme yapmalı, nasıl iletişim kurmalı?

ETİKETLER : karne , rehberlik , karne günü , yarıyıl tatili , psikolojik danışmanlık , karne notu , yarıyıl tatili nasıl değerlendirilir

Doğa Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü, hem öğrencilerin hem velilerin iyi bir sömestr geçirmesi için önemli önerilerde bulundu. Karneyi iyi okumanın önemine dikkat çeken eğitimcilerimiz, ailelerin çocuklarıyla yarıyıl tatilinde kaliteli zaman geçirmeleri gerektiğini özellikle vurguladı.

İlkokul öğrencileri için karne oldukça heyecan oluşturan bir olgudur. Çocuğun karne başarısı takdir edilmeli,  arkadaşları, kardeşleri ile kıyaslanmadan çocuğun öğrenme ve okul heyecanının devamlılığı sağlanmalıdır. 


Ortaokul öğrencileri için karne kendilerinin durumunu somut olarak görecekleri ve değerlendirecekleri bir geribildirim aracıdır. Ortaokul çağındaki bir öğrenci için bu değerlendirme aile ile birlikte yapılmalıdır. Bir ortaokul öğrencisi, okul için hala ailenin desteğine ve yönlendirmesine ihtiyaç duyar. Aileler çocukları ile birlikte karne değerlendirmesi yaparken öncelikle karnedeki olumlu ve başarılı olan dersler, beceriler takdir edilmelidir. Varsa beklentinin altındaki puanların nedenleri konuşulmalıdır. “Bu notların daha iyi olması için çocuğum neler yapabilir ve aile olarak biz neler yapabiliriz?” sorusunu yanıtları konuşulmalı ve birlikte kararlar alınmalıdır. 


Lise öğrencileri için karne notları artık gencin kendi davranışları ve sorumluluk duygusu sonucu oluştuğu düşünülmeye başlanmalıdır. Öğrenciye kendi öz eleştirisini yapması için olanak sağlanmalı, yetişkin iletişimi kurulmalıdır. Karne değerlendirmeleri, sadece dönem sonlarında değil, süreç içinde de yapılmalıdır. Böylece, sürpriz (!) olabilecek bir durum gelişmeyecektir. Çocuğun duygu durumu, okulu, arkadaşlarıyla olan iletişimi, sosyal çevresi huzurlu bir aile ortamı gibi pek çok faktör öğrenci başarısında belirleyicidir. Bu nedenle çocuğun başarısı çok yönlü değerlendirilmelidir. 


Çocuğunuz bir karne hediyesi beklentisi içinde olabilir. Ona ödül almayı düşünüyorsanız belirtmeliyiz ki,  maddi değeri olan ödüllerin etkisi kısa sürer. Bir çocuğa en büyük ödül ona sevgi gösteren, zaman ayıran aileleridir. 


Karne notları, başarının tek göstergesi değildir

Karneler şüphesiz bir çocuğun hayatında eğitimi ile ilgili önemli belgeler arasındadır. Ancak çocuğun akademik başarısının değerlendirmesi sadece dönem sonlarında değil, süreç içinde yapılmalıdır. Karne, başarının tek göstergesi olarak düşünülmemelidir. Çocuğa gösterilecek ilgi ve sevgi sadece notlara endekslenmemelidir. Başarının tek koşulu, ders çalışmak değildir. Çocuğun duygu durumu, okulunu, arkadaşlarını sevip sevmediği, huzurlu bir aile ortamının olup olmaması gibi pek çok faktör öğrenci başarısında belirleyici olabilir. Bu nedenle çocuğun başarısı çok yönlü değerlendirilmelidir. 


Bütün çocuklar başarılı olmayı, takdir edilmeyi, anne ve babasını gururlandırmayı ister. Her çocuğun ihtiyaç duyduğu en temel duygu da koşulsuz sevgidir. Karnesi nasıl olursa olsun her çocuk bir dönem boyunca çabaladı, yoruldu ve yarıyıl tatilini hak etti. Tatil döneminde okul olmadığı için zaman bulmanın kolaylaşması, öğrencilerin aileleriyle kaliteli zaman geçirmesi için bir fırsattır. Bu fırsat güzel ve verimli olacak şekilde değerlendirilmeli.


Tüm öğrencilere dinlenecekleri, aileleri ile keyifli vakit geçirebilecekleri bir yarıyıl tatili dileriz.

Doğa Koleji Rehberlk ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL