Haber ve Etkinlikler

GELECEĞİN LİDERLERİ 8. t-MBA ZİRVESİ'NDE İŞ DÜNYASININ DUAYENLERİNİ AĞIRLADI

Doğa Okulu 8. t-MBA Zirvesi’nde global iş dünyasında başarı yakalamanın sırları konuşuldu

ETİKETLER : t-MBA Zirvesi , Lütfi Kırdar , faruk eczacıbaşı , demet sabancı , michael Ross , leyla alaton , ece pirim , defne sarısoy , gökay kalaycıoğlu , oylum talu , vatan şaşmaz

Eğitim dünyasının öncü kurumu Doğa Koleji, lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA modeli ile fark yaratmaya devam ediyor. Bu yıl Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı tarafından açılış konuşması yapılan 8.t-MBA Zirvesi'nde iş dünyasının duayenleri; Demet Sabancı, Leyla Alaton, Michael Ross ile medya dünyasının önde gelen isimleri Oylum Talu, Defne Sarısoy, Ece Pirim ve Gökay Kalaycıoğlu’nu ağırladı. Her biri dünya arenasında başarı yakalamış duayen isimler, liderliğin sırlarını öğrencilerle paylaştı.


Doğa Koleji’nin özgün eğitim modeli t-MBA (MBA for teenagers) kapsamında her yıl düzenlenen t-MBA Zirvesi’nin 8.’si, bu yıl 15 Nisan 2015 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Türkiye’deki en önemli uluslararası gençlik organizasyonlarından biri haline gelen t-MBA Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları iş dünyasının lider yöneticileri Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Demsa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Demet Sabancı, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Britannica Başkan Yardımcısı ve Eğitim Müdürü Michael Ross ile medya dünyasının önde gelen isimleri Defne Sarısoy, Ece Pirim, Oylum Talu ve Gökay Kalaycıoğlu oldu. Vatan Şaşmaz’ın sunuculuğunu üstlendiği zirvenin açılış konuşmasını Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı yaptı.


Eczacıbaşı: ‘ Çalışmakla zevk almak bir arada olursa başarı olur’

Doğa Okulu öğrencilerine profesyonelce hazırlanmış etkinlik için teşekkür ederek sözlerine başlayan Eczacıbaşı; ‘Ben geleceğin liderleri Doğa Okulu öğrencilerine öğüt değil tavsiyeler vermek istiyorum. Bir defa önce kendilerine saygı duyulmasını beklemeleri ve kendilerine güvenmeleri gerekiyor. Bu saygıyı hak etmek için çalışmak ve sabretmek şarttır. Ben hayatımda resmi hep ters döndürüp bakan biri oldum. Kuralları esnetmeye çalışan bir öğrenciydim. Bu yüzden gelecekteki olasılıkları öngörmeyi başardım. Türkiye’nin ilk internet kullanıcılarından biri oldum. İnternetin gelecekte buralara kadar ulaşacağını öngördüğüm için başarıyı yakaladım. Bu yüzden tavsiyem sürekli öğrenmeye açık olmalılar, çalıştıkları işten mutlu olmalılar. Çünkü çalışmakla zevk almak bir arada olduğu zaman başarı gelecektirdedi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız: ‘ Bu proje bizim de uygulamak istediğimiz bir örnektir.’

Samimi tavırlarıyla gençlerden büyük alkış toplayan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da, Doğa Koleji'nin t-MBA zirvelerini çok önemsediğini ve istisnasız katılmaya çalıştığını dile getirdi. Yıldız; ‘Çünkü bugünün dünyasında çocuklarımızın yapacakları çalışmalarda iyi örneklere ihtiyaçları var. Dolasıyla bu proje İstanbul’daki milli eğitim camiamız ve ülkemiz için yüz akı bir projedir. Bu projede Doğa Okulu öğrencilerinin büyük emekleri var. Bu bizim kamu okullarında da uygulamaya çalıştığımız bir projedir.dedi. 


Türkiye’nin en önemli iş kadınlarından biri olan Alarko Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton ise çok başarısız bir öğrenci olduğunu itiraf ederek iş hayatında yakaladığı başarıyı yurt dışındaki üniversite döneminde kendi kendine yaptığı girişimcilik deneyimleriyle yakaladığını dile getirdi.  t- MBA zirvesi atmosferinden son derece etkilendiğini belirten Alaton: ‘ Ben Doğa Okulu öğrencilerine canıgönülden söylemek isterim ki, yaz tatillerinde mutlaka ama mutlaka çalışma deneyimi edinin. Ben ailemden bağımsız bir şekilde hareket ederek ve sürekli çalışarak bu günlere ulaştım. Şuan iş alımlarında CV’leri incelerken en çok, bu genç yaz tatillerinde ne yapmış, ne kadar seyahat ederek kendini geliştirmiş diye bakıyorum. sözleriyle tecrübelerini paylaştı.

İş dünyasına yön veren ünlü iş kadınlarından Demsa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Demet Sabancı da, liderlikte sadece eğitimin yeterli olmadığını belirterek kendini geliştirme ve sosyal sorumluluk bilincinin de mutlaka kişilerde olması gerektiğini söyledi. Sabancı: ‘İnternet çağında olduğumuzdan dolayı artık her bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. Fakat her şey yazıldığı gibi olmuyor. Mesleki açıdan deneyim edinmiş kişilerle mutlaka fikir alışverişine gidilmelidir. Tecrübeleri dinlemek başarıya giden yolda Doğa Okulu öğrencilerine sağlam adımlar attıracaktır. Doğa Koleji'nin t-MBA'yi kurmuş, düşünmüş bir okul olmasından dolayı ne kadar doğru öğrenciler yetiştirdiğini görüyorum ve kendilerine çok teşekkür ediyorum.dedi.

Konuşma yapan Britannica Başkan Yardımcısı ve Eğitim Müdürü Michael Ross da, Doğa Okulu öğrencilerine hata yapmaktan korkmamaları tavsiyesinde bulundu. Ross, ' Dış dünyalara açılın. Kesinlikle gençken daha fazla tecrübe edinmeye çalışın. Önce bir şeye tutkuyla bağlanın sonrasında derine inerek bu tutkuya odaklanın. Ben sadece bu gün bu zirve için 30 yıl aradan sonra Türkiye’ye geldim. Çünkü tecrübeleri gençlere aktarmak gereklidir.diyerek global başarısının sırrını gençlere aktardı. 

Çelikten: ‘Dünyanın en büyük sınıfında geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.’

Kapanış konuşmasını yapan Doğa Okulu CEO’su Bünyamin Çelikten, zirvede öğrencilerin 4 farklı lider ve fikirleriyle tanıştıklarını belirtti. Dünyanın en büyük sınıfında ders vererek geleceğin liderlerine iş hayatı için katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Çelikten:Bizim t-MBA zirvelerimizin amacı da zaten farklı alanlardaki lider isimlerin, kişisel kazanımlarını öğrencilerle paylaştırmak. Bu rol modellerinden her öğrencinin kazandığı farklı farklı şeyler var. Bu yaşlarda kazanılan her değer 20 yıl sonrası için liderliği size sunacak. Bu yüzden Doğa Okulu öğrencileri erken yaşta başarı kavramlarıyla tanışıyor. Bu donanımla dünya arenasında rekabet edebilecek bir güç ile mezun oluyorlar. Bu yüzden eğitimde kalıplaşan sistemlerin çok ötesine geçerek geleceğin liderlerini t-MBA modeli ile yetiştiriyoruz.’ dedi. 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL