Haber ve Etkinlikler

ODTÜ ULUSLARARASI MASTERCLASS PARÇACIK FİZİĞİ

CERN Demet Hattı dersi alan Fen ve Teknoloji Liseleri 11. sınıf öğrencilerimiz, ODTÜ Uluslararası Masterclass (Hands on Physics) etkinliğinde yerini aldı.


CERN Demet Hattı dersi alan, program için akademik yeterliliğe sahip ve parçacık fiziğine merak duyan Fen ve Teknoloji Liseleri 11. sınıf öğrencilerimizi ODTÜ Uluslararası Masterclass (Hands on Physics) etkinliğine ve eğitime katılmaları için ODTÜ akademisyenleri ile buluşturduk.Parçacık fiziği deneylerine dair gerçek veriler üzerinde ölçümler yapmalarına olanak tanıyan program, dünya üzerinde 60 ülke ve 225’ten fazla merkezin katılımı ile düzenleniyor. Öğrencilerimiz Parçacık Fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinerek ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını elde etti.

8 Mart tarihinde düzenlenen, 1 gün süren ODTÜ Uluslararası Masterclass etkinliğine Çayyolu kampüslerimizden seçili 8 öğrencilerimiz katıldı. ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Altuğ Özpineci ve Ankara üniversitesi Fizik mühendisi Prof. Dr. Ali ulvi Yılmazer’in verdiği parçacık fiziği ders anlatımı ile başlayan program, CERN’den gelen parçacık verilerinin analizi ile devam etti. Programın sonunda CERN ile canlı bağlantıya geçen öğrencilerimiz dünyanın birçok ülkesinden katılan lise öğrencileri ile parçacık verilerinin değerlendirmesi hakkında CERN bilim insanları ile bilgi paylaşımında bulundu. ODTÜ Uluslararası Masterclass (Hands on Physics) Programı sonunda Danışmanlığını Fizik öğretmenimiz Mine Polat ‘ın yaptığı Doğa Koleji Çayyolu Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Duru Nisan Kavlak, Eylül Yaren Kara, Derin Kerman, Damla Doğuş Kılıç, Kaan Topuz, İpek Ceren Yılmaz, Efe Özentürk, Lamia Talya Ünsal, Özgür Doruk Demiralp, Elif Ceyhan uluslararası geçerliliği olan sertifikaları almaya hak kazandılar. 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL