Haber ve Etkinlikler

PSYCHOLOGICAL RESILIENCE

Doğa Koleji Acarkent Kampüsü 11.sınıf IB öğrencilerinin “Psychological Resilience” (Ruhsal Dayanıklılık) CAS Activity programı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin santralistanbul Kampüsünde gerçekleşti.


Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Doğa Koleji Lise Rehberlik Bölümü, öğrencileri depremin kısa ve uzun vadeli sonuçlarından koruyabilmek adına sadece bireysel görüşmelerle, sınıf etkinlikleri ve sunumlarla kalmayarak grup danışmanlığı programları ve atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Doğa Koleji Acarkent Kampüsü IB öğrencileri, CAS Activity kapsamında rehberlik bölümünün desteği ile planlanmış olan “Psychological Resilience” (Ruhsal Dayanıklılık) seminerine katıldı. Seminerde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin önemli akademisyenleri öğrencilerle bir araya gelerek travma sonrası iyileşmeye dair önemli bilgilendirmelerde bulundular.

“Ruhsal dayanıklılık dediğimiz nokta bu değişime dönüşüme izin verecek kadar dağılmadan, kopmadan esnek bir şekilde sağlam bağlar kurmaktır.”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Alev Çavdar, “Ruhsal Dayanıklık Nedir? Nasıl Gelişir?” başlığında öğrencilere, benlik gelişiminin ruhsal dayanıklılık ile etkileşimine vurgu yaparken, benliği oluşturan duyguların, değerlerin, ilişkilerin, anıların, düşüncelerin, başka insanlarla ilgili olan temsillerin birbiri ile olan bağına ‘’Ben’’ denildiğinin altını çizdi.  Çavdar, ‘’Kişisel bir kayıp veya toplumsal bir travma yaşadıysak, kırılma çok ani ve sert gerçekleşti ise bu bağların zedelenmesi, kopması geçici olarak beklenir ve ruhsal dayanıklılık dediğimiz nokta bu değişime dönüşüme izin verecek kadar dağılmadan, kopmadan esnek bir şekilde sağlam bağlar kurmaktır.’’ dedi.
Seminerin ikinci bölümünde İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Maçkalı önderliğinde ‘’Kendi Ruhsal Dayanıklılığımızın Keşfi: Sanatla Farkındalık Çalışması’’ yapıldı.
Hareket etmenin ve hareketin beden ile uyumu, duyguların farkına varmak ve kendi benliğimize bir yolculuğa çıkmayı sağlayacak nefes egzersizleri ile farkındalık, sanat terapisi ile benliğimizi ortaya çıkaran güçlü yönlerin ve bağların neler olduğuna dair interaktif grup çalışmasında bulunuldu.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL