Haber ve Etkinlikler

YARIYIL TATİLİNDE EVDEKİ ZAMANI ETKİN KILACAK ÖNERİLER

Üç haftalık yarıyıl tatili başladı. İkinci dönem 15 Şubat Pazartesi günü başlayacak. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Rehberlik ve Liseler Koordinatörü Sibel İzgiman, “Her güne bir etkinlik planlayarak tatilde çocuğun yaratıcılığını geliştirebilecek öğretici ve keyifli aktiviteler düzenlenebilir” dedi.

ETİKETLER : yarıyıl tatili aktiviteleri , ara tatil , tatil etkinlikleri , akademik değerlendirme , sibel izgiman

2020-2021 eğitim yılının ilk döneminin sonunda ilkokul ve ortaokul öğrencileri, sadece performans puanlarına dayalı bir karne alırken, lise öğrencilerine karne verilmedi. MEB, sınava hazırlık kurs kapsamında 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime geçebileceğini ifade etti. Yarıyıl tatilinde 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin sınav hazırlık çalışmaları kapsamında kursları yüz yüze yapılabilecek.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Rehberlik ve Liseler Koordinatörü Sibel İzgiman, “Küçük yaş grubundaki öğrencilerimiz, ekrandan biraz uzak kalıp bol bol oyun oynayacağı ve fiziksel egzersizlere yer vereceği bir ara tatil dönemi geçirmeliler” dedi.

HER GÜNE KEYİFLİ BİR AKTİVİTE

“Makarnaları parmak boyalarıyla boyayıp ipe dizerek kolye yapabilir; traş köpüğü, nişasta ve toz boya kullanarak kendi oyun hamurunuzu yapabilirsiniz. Balonu şişirerek bacaklarınızın arasına yerleştirip düşürmeden evin içinde yürümeye çalışmak anaokulu seviyesindeki bir öğrenci için eğlenceli bir fiziksel aktivite olabilir. Renkli kâğıtları küçük parçalar halinde kesip onları bir kâğıda yapıştırarak mozaik çalışması yapabilirsiniz. Birlikte bir ressamı tanıyıp onun gibi resimler yapabilir, masal yazıp resimleyebilirsiniz. Evin çeşitli yerlerine oyuncak saklayıp “yaklaştın-uzaklaştın” gibi komutlar vererek bulmasını sağlayabilirsiniz.

AÇIK HAVADA ZAMAN GEÇİRİN

Sokağa çıkma serbestliğinin olduğu zamanlarda parka gitmek, yürüyüş yapmak ve açık havada zaman geçirmek bu tatilde en ihtiyaç duyacakları etkinliklerden biri olacaktır.

OKUMA BECERİSİNİ GELİŞTİRİN

 Çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde okumanın önemi büyüktür. Dinleme becerisi okuma becerisinden çok önce gelişmeye başlar. Bir çocuk okumayı öğrenmeden de kendisine okunan bir şeyi dinleyebilir ve bundan keyif alabilir. Birlikte okuyacağınız kitaplar, dergiler ya da e-içerikler seçebilirsiniz. Okumak, akademik ve sosyal duygusal becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.


AKADEMİK BECERİLERE ZAMAN AYIRIN

Ortaokul öğrencileri, okuma, fiziksel etkinlikler ve açık havada zaman geçirmenin yanı sıra akademik becerilerini gözden geçirebilirler. Tatiller dinlenmek, eğlenmek kadar öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesine zaman ayrılan, öğrenme kaybı yaşanmaması gereken bir süreç olmalıdır. Bilgiler çabuk öğrenebildiği gibi çabuk unutulabilir. Birinci dönem boyunca öğrencilerimiz pek çok derste yeni kazanımlar elde ettiler ve pek çok beceri geliştirdiler. Öğrenilen bu beceriler tatil süresince pekiştirilmelidir. 8. sınıf öğrencileri LGS hazırlık çalışmalarına devam etmeliler.


TATİLDE BİYOLOJİK SAATİ KORUYUN

Okul zamanı belli bir rutin kazanan öğrenciler için tatil zamanlarında bu rutinler bozulabilir, okula dönüş zamanında ise yeniden sağlanması zorlayıcı olabilir. Uzaktan eğitim ve sonrasında gelen tatil süresiyle birlikte okuldan uzun süre ayrı kalan çocukların okul düzenine kolay alışabilmeleri için okul açılmadan en az bir hafta önce yemek, uyku saatlerinin yeniden planlanması uyumu kolaylaştıracaktır.


BİRİNCİ DÖNEMLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPIN

Lise öğrencileri birinci dönemle ilgili öz değerlendirme yapabilirler. Derslerdeki konu ve kazanımlarını tek tek değerlendirebilirler. Online test ve deneme sınavı sonuçlarını analiz edebilirler. Öğrenmekten keyif aldıkları konular, varsa zorlandıkları kazanımlarla ilgili saptama yapıp akademik becerilerini geliştirmenin sorumluluğunu alabilirler. Bu değerlendirmeden yola çıkarak öğrenciler ikinci döneme ilişkin hedefler belirleyip kararlar alarak geleceğine yön vermelidir. 12. sınıf öğrencileri YKS hazırlık çalışmalarına devam etmeliler.


PANDEMİ KOŞULLARINI UNUTMAYIN

Uzaktan eğitim sırasında sokağa çıkma kısıtlaması da söz konusu olduğu için öğrenciler sosyalleşmeye, akranlarıyla bir arada olmaya ve dışarıda vakit geçirmeye pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak zaman ayırabilirler. Yarı yıl tatili süresince hijyen, maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmeli ve pandemi tedbirlerine uyulmalıdır”

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL