Haber ve Etkinlikler

Milliyet - Sınavın Kapsamı Daraldı

Bu yıl YKS'de adaylar, 12. sınıf İkinci dönem müfredatından sorumlu olmayacaklar. O nedenle sınavın kapsamı , bir miktar daraldı.

ETİKETLER : yks değerlendirme , itü eta vakfı , milliyet , basında doğa

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji bölüm başkanlarının TYT ve AYT'de alanlara göre çıkması beklenen konularla ilgili yorumları şöyle:

Matematik Bölüm Başkanı Arzu Uz:TYT'de, kazanımlara uygun, Milli Savunma Üniversitesi sınavı tarzında bir sınav bekliyorum. 2019 AYT, 11. ve 12. sınıf konularından analiz düzeyinde, birkaç ? kazanımı içinde barındıran sorulardan , oluşuyordu. 12. sınıf konularındaki türev ve integral kazanımlarının azaltılmasına rağmen sınavdaki soru sayısı azalmadı. Bu yıl bu konular olmayacağından sınavın dengesi değişecektir.

Fizik Bolüm Başkanı Sema Balkan: TYT'de gerçek hayatla bağlantı kurulmuş ve okuduğunu anlama becerisini ön plana çıkaracak sorular beklenmekte. AYT'de sayısal grubun 11. sınıf konuları üzere, 11. ve 12. sınıflar için açıkladığı kazanımlara uyumlu bir sınav olması beklenmekte.

Kimya Bölüm Başkanı ibrahim Türken: TYT Kimya sorularının önceki yıllarla benzer ve 9. ve 10. sınıf kimya kazanımlarını.ölçmeye yönelik olacağını öngörifeoruz. Bu zamana kadar 11 ve 12.sınırkırhya kazanımlarını içeren AYT, yine aynı sınıf seviyesindeki kazanımları kapsayacaktır. Soruların müfredatının en zor kazanımlarını içeren 11. sınıf konularından oluşacağı çok açık.

Biyoloji Bölüm Başkanı Muhammet Kılıçöz: 2018 ve 2019 TYT Biyoloji soruları 4 yıllık biyoloji programındaki 9 ve 10. sınıf müfredatınc uygun olup, ünite bazlı dengeli bir dağılım göstermişti. Bu yıl TYT'nin benzer olması beklenmekte. 2020 AYT de genel olarak önceki yıllarla benzer olacaktır. Bazı ünitelerin sınavda yer almayacak olması bu yılki AYT'de 9 ve 10. sınıf kademelerinden soru gelme ihtimalini de oluşturmakta.

Tarih Bölüm Başkanı Cem Şimşek: TYT Tarih soruları okuduğunu anlama ve temel bilgilerin öğrenilip öğrenilmediğin ölçmeye yönelik. AYT'de Tarih iki farklı bölümde sorulmakta. Sorular 9, 10,11 ve 12. sınıflarda görülen ortak derslerin yanında Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi'nden oluşmakta. SOS-2'de sorular alan bilgisi açısından bilgi içerecek.

Coğrafya Bölüm Başkanı Osman Nuri Yakupoğlu: TYT Coğrafya'da 9. ve 10. sınıf kazanımları dâhilinde soruların gelmesi beklenmekte. Hem dünya hem de Türkiye haritalarına hâkim olmak önemli. AYT Coğrafya-1 ve Coğrafya2'de, 11. ve 12. sınıf ders programı kazanımları dâhilinde sorular gelmekte. Geçmiş yıllarda sorular genel coğrafi bilgiyi, harita okuryazarlığını ve grafik okumayı ölçmeye yönelikti.

Felsefe Bölüm Başkanı Sabrl Yılmaz: TYT'deki felsefe sorulan 2 yıl önce yenilenen 11. sınıf felsefe müfredatından çıkacak ve 5 sorudan oluşacak. Bu müfredat felsefe tarihinder ibaret. AYT'de felsefe, psikoloji, sosyoloji ve mantıktan oluşan felsefe grubunda direkt bilgiye yönelik 12 soru sorulacak.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Abdullah Albayrak: Son 5 sınavda soruların yüzde 20'sini Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması ve yorumlanması, yüzde 12'sini İnsan ve Din, yüzde 28'ini İslam ve ibadetler, yüzde 4'ünü İslam düşüncesinde yorumlar, mezhepler, yüzde 20'sini Hz. Muhammed, yüzde 16'sını İslam, bilim ve estetik oluşturmakta.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL