Haber ve Etkinlikler

BİLİMSEL PROJELERİ İLE GÖZ DOLDURAN ÖĞRENCİLERİMİZ BU YIL DA MOSTRATEC GELENEĞİNİ BOZMADI

Doğa Koleji öğrencileri dünyanın en saygın bilim organizasyonları arasında yer alan MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları'nda okulumuzu ve ülkemizi temsil etmek üzere bir kez daha Brezilya yolcusu...

ETİKETLER : bilim , mostratec , dünya ikinciliği , olimpiyat , brezilya , proje , proje başarısı , lise fen projesi

Her yıl artan sayıda uluslararası proje üreten öğrencilerimiz başarılarıyla bilim dünyasında dikkat çekiyor. Dünyanın en prestijli bilim olimpiyatlarına davet ve kabul alan Doğa harikaları bu yıl da uluslararası arenada ülkemizi ve Doğa Kolejini başarıyla temsil etme şansı yakalayacak.

Brezilya’nın Novo Hamburgo şehrinde gerçekleşen MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finallerinde Proje öğrencilerimiz tarafından biyoloji alanında yapılan dört Doğa Koleji projesi altın madalya için bir kez daha yarışacak. 21-25 Ekim 2019 tarihleri arasında 34.sü düzenlenecek olan ve dünya çapında 1000'e yakın proje içinden seçilen finalist projelerin jüri önüne çıkacağı bu önemli organizasyona davet alan projeler; Ataşehir, Yakacık, Florya ve Bodrum kampüslerimizden seçildi. 


Çalışmaları büyük ilgi çeken ve final daveti alan Ataşehir Kampüsümüzün projesi " Research of effects on bacteria of the pickle juice which has got probiotic property", Yakacık Kampüsümüzün projesi Investigation of the Anticarcinogenic and Apoptotic Effects of Krill Oil (Fish, which eat cancer cells away), Florya Kampüsümüzün projesi Effect of Prunus spinosa on MCF-7 Cells, Bodrum Kampüsümüzün projesi “Effect of cactus-pear (Opuntia ficus-indica) exract on parsley seed (petroselinum crispum) germination”  Dünya 1.liği için yarışacaklar.


Farklı Turşu Suları Üzerinde İncelemeler Yaptılar

Doğa Koleji Ataşehir-1 Kampüsü öğrencileri Caner Yılmaz ve Yeşim Arkun, “Probiyotik Özellikteki Turşu Suyunun Bakterisit Etkisinin Araştırılması” projesiyle MOSTRATEC’te altın madalya için yarışacak.

Öğrenci Caner Yılmaz, “Projemizde, farklı turşu sularının probiyotik özelliklerinden yararlanarak bakterisit etkilerini araştırdık. Bu süreçte bağımsız laboratuvarlardan da destek aldık. Projemiz TÜBİTAK 2019'dan davet aldı ve TÜBİTAK’ta da sunumumuzu gerçekleştirdik” dedi. Öğrenci Yeşim Arkun ise, başvuru sürecini takip ederek İngilizce’ye çevirdikleri proje sunumlarını; öğrenciler, akademisyenler ve halk ile paylaşacaklarını söyledi.

Bu Balıklar Kanser Hücresi Yiyor!

Doğa Koleji Yakacık Kampüsü 11. sınıf öğrencileri Elif Efsun Ercan ve Ardacan Volkan, “Krill Yağının Antikanserojenik ve Apoptotik Etkilerinin Araştırılması” projeleriyle altın madalya yarışına girecek.

Öğrenci Elif Efsun Ercan, davet alma sürecinde büyük heyecan yaşadığını söyleyerek, “Proje çalışmalarımızı 1 yılı aşkın süredir yürütüyoruz. Doğru sonuca ulaşabilmek için deneylerimizi tekrar tekrar yaptık. Ardından proje hazırlama ve raporlama sürecini tamamladık. Marmara Üniversitesi Eczacılık Bölümü Doç. Dr. Özlem Özakpınar’la projemizin aşamalarını paylaşarak fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Bu çalışmayla birlikte ilk kez krill yağı ekstresi kullanılarak; kanser hücreleri üzerindeki etkilerinin araştırıldığını anlatan Öğrenci Ardacan Volkan ise, “Krill yağı ekstresinin; prostat, meme, kolon, akciğer, lösemi ve serviks kanseri hücreleri üzerinde antikanserojenik etkileri olduğu sonucuna ulaştık. Antikanserojenik etkisi olduğu belirlenen hücre serilerinin apoptotik etkilerini araştırdık” dedi.

Güvem Eriği Kanserle Savaşıyor

Florya Doğa Fen ve Teknoloji Lisesi 9. sınıf öğrencileri Zümra İdil Şener ve Rana Eyit, “Güvem Eriğinin Kanser Hücrelerine Etkileri” projeleriyle Mostratec 2019 Bilim Olimpiyatları’nda altın madalya yarışı için yerlerini alacak.

Meme Kanseri İlerleyen Yıllarda Tarih Olabilir!

Öğrenci Zümra İdil Şener, “Bir Trakyalı olarak, doğduğum bölgede yetişen güvem eriğinin kanser hücrelerine etkisini araştırmak istedim. Kanser tedavisi yapan bir araştırma merkezinden kanserli meme hücresi alarak bir üniversite laboratuvarında çoğalttık. Güvem eriği ekstraktını kanserli meme hücrelerine uygulayarak 24 saat sonundaki tepkilerini gözlemledik” dedi.

Projelerinin daha önce Harvard IJAS’tan davet aldığını ve ilk uluslararası proje sunumlarını Boston’da yaptıklarını söyleyen Öğrenci Rana Eyit ise, “İlerleyen yıllarda meme kanseriyle ilgili bilimsel çalışmalarda güvem eriğinin farklı konsantrasyonlarının farklı sürelerde uygulanmasının ve moleküler olarak kansere etkisinin daha ayrıntılı incelenmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Doğa Koleji Biyoloji Bölüm Başkanı Muhammet Kılıçöz, “Dünyada en saygın bilim organizasyonları arasında gösterilen Mostratec Bilim Olimpiyatları finaline 4 proje ile katılmaya hak kazanan proje öğrencilerimiz ve proje danışmanı Biyoloji Öğretmenlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bizlere bu büyük gururu yaşatan başarılı öğrencilerimizin büyük finalde de ülkemizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyoruz dedi.


Doğa Koleji öğrencileri MOSTRATEC 2018 finallerinde Dünya 2.liği, 2017 finallerinde Dünya 2.liği ve 4.lüğü , 2016 finallerinde Dünya 2.liği ve 4.lüğü2015 finallerinde ise Dünya 1.liği, 3.lüğü ve 4.lüğü kazanmıştı. Doğa Koleji olarak proje öğrencilerimizi ve danışman biyoloji öğretmenlerimizi bu büyük başarılarından dolayı tebrik eder, Brezilya'daki finalde başarılarının artarak devam etmesini dileriz.    

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL