Haber ve Etkinlikler

BREZİLYA'DA GERÇEKLEŞEN MOSTRATEC BİLİM OLİMPİYATLARINDA DOĞA OKULLARI’NA İKİ ÖDÜL BİRDEN!

Dünyanın dört bir yanından 1000’e yakın projenin katıldığı MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları'nda, Doğa Okulları öğrencileri 2.lik ve 4.lük ödüllerinin sahibi oldu.

ETİKETLER : mostratec bilim olimpiyatları , doğa uluslararası ödül , yiğit koçak , alara özkaman , berat karaduman

Dünyanın en köklü ve prestijli proje yarışmaları arasında gösterilen 31. Mostratec Bilim Olimpiyatları’nda Cevizlibağ Kampüsü'nden Yiğit Koçak ve Gaye Alara Özkman ile Bursa Çekirge Kampüsü'nden Berat Karaduman iki önemli ödül kazandı. 


Brezilya’da gerçekleştirilen ve 1000’e yakın proje arasından finale kalanların değerlendirildiği yarışmaya, Doğa Okulları Cevizlibağ Kampüsü 11.sınıf öğrencileri Yiğit Koçak ve Gaye Alara Özkaman, biyoloji öğretmenleri Gizem Türer’in bilimsel danışmanlığında hazırladıkları obeziteye ilişkin “Fight against obesity with newly detected herbal hormones" isimli proje ile katıldılar. Jüri değerlendirmesi sonucu dünya 2.liğini kazanan proje, ayrıca Türkiye'den katılan projeler arasında en iyisi seçilerek Onur Ödülü’ne değer bulundu.

Doğa Okulları Bursa Çekirge Kampüsü 12.sınıf öğrencisi Berat Karaduman ise biyoloji öğretmeni Gizem Güler bilimsel danışmanlığında hazırladığı "Usage of Organic Wastes and Some Plants for Acne Bacteria Instead of Chemical Methods" başlıklı projesi ile 4.lüğe layık görüldü.

Projelerinde Obezite ve Akneye Çözüm Araştırdılar 

Ödül alan projelerden “Fight against obesity with newly detected herbal hormones" adlı proje, bitkilerde yeni bulunan, tokluk hissi veren ve metabolizma hızına etki eden hormonlarla günümüzün en büyük sağlık problemlerinden obeziteye karşı çözüm öneriyor.

"Usage of Organic Wastes and Some Plants for Acne Bacteria Instead of Chemical Methods" proje ise ergenlikte önemli bir sorun olan sivilcelerin önlenmesi ve yayılmasında kimyasal ilaçlar yerine bitkisel çözüm yolları araştırıyor.  

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL