Haber ve Etkinlikler

CERN BEAMLINE FOR SCHOOLS YARIŞMASI’NDA BÜYÜK BAŞARIMIZ!

CERN’ün 2014 yılından bu yana lise öğrencileri arasında düzenlemiş olduğu Liselerarası Demet Hattı Yarışması’nın bu seneki sonuçları belli oldu.

ETİKETLER : cern , başarı , eğitim , proje , cern beamline for schools , yarışma , acarkent doğa , PowerCERN Girls , SLOW MUotiON

Acarkent Doğa Anadolu Lisesi öğrencilerimizin kurduğu PowerCERN Girls ve SLOW MUotiON isimli takımlarıyla CERN bilim insanlarının değerlendirmesi sonucu “Highly Commended” isimli özel jüri ödüllerini aldı. Hassas bilimsel dengelerin ve fikirlerin sorgulandığı yarışmada ülkemizden ödül alan tek okul olma başarısını gösterirken, iki farklı takım ve projenin de bu ödüle layık görülmesi çifte mutluluk yaşattı.


Bu yarışmada lise öğrencileri parçacık fiziği alanında yapmayı planladıkları deneyleri bilimsel bir rapor şeklinde yazarak, yaratıcılığın ön plana çıktığı bir dakikalık bir video eşliğinde CERN komitesine sunuyorlar. Projeler; önerinin yapılabilirliği, öğrencinin motivasyonu, yaratıcılık ve bilimsel yöntem uygulama becerisini gösterme kriterleriyle inceleniyor. Finalist olan deneyler CERN SPSC Komitesinin onayıyla dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yarışmada değerlendiriliyor. 37 ülke, 151 takım ve 1250’den fazla öğrencinin katılmış olduğu bu yarışmaya bu sene ülkemizden 16, Acarkent Doğa Anadolu Lisesinden 3 grubumuz katılım sağladı. Acarkent Doğa Anadolu Lisemizin 2 ayrı grubunun bu yarışmada ikincilik kategorisi olan Övgüye Dair kategorisine seçilmeleri ve ülkemize ödül kazandıran tek okul olmaları bizleri gururlandırdı. Ayrıca ödül olarak Cosmic Pi Dedektörü (Parçacık Algıcı) almaya da hak kazandık. 


Yarışmada birinciliği ise Pyramid Hunters ekibiyle Polonya’nın en köklü okulu Liceum Ogólnoksztalcace im. Marsz. St. Malachowskiego’nun ve Büyük Britanya’dan Relatively Special ekibiyle Colchester Royal Grammar School paylaştı. Bu iki ekip CERN’e sunmuş oldukları deneyleri yerinde deneme fırsatı bulacaklar. Acarkent Doğa Anadolu Lisemizden SLOW MUotiON ve PowerCERN ekiplerini başarılarından dolayı tebrik ederiz.


SLOW MUotiON ekibinin videosunu izlemek için tıklayınız


PowerCERN Girls ekibinin videosunu izlemek için tıklayınız


DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL