Haber ve Etkinlikler

DOGA’S CALL OF DUTY - ADLİ BİLİMLER SEMİNERLERİ BAŞLADI

Unutmayın! Her temas bir iz bırakır. Öğrencilerimiz tıp ve hukukun birleştiği gizemli bir branş olan Adli Bilimler konusunda eğitim seminerlerine başlıyor.

ETİKETLER : adli tıp eğitimi , case study , grafoloji , DNA identifikasyonu , csi , parmak izi analizi , doğa okulları çamlıca kampüsü , adli tıp , kriminal yarışma


Merak ederek başlayan süreçte amacımız, yaşama dair her konuda bilgiye ulaşmak.
Fizik Bölümü olarak kampüslerimizde kurduğumuz “Case Study” kulüpleri bünyesinde yaşama dair her konu hakkında bilgi sahibi olmak, fikir yürütmek, çözüm üretmek ve tedbir alabilmek için disiplinler arası bir çalışma başlattık. 


Öğrencilerimiz ilk olarak, 12 Kasım Cumartesi günü Acıbadem Bilim Kampüsü'nde, Olay Yeri İnceleme Uzmanı Ali Osman Elmas hocadan; Delil çeşitleri, parmak izi alma, kan lekesi model analizi gibi hassasiyet gerektiren özel konularda hem teorik hem de uygulamalı eğitim aldılar. 


Bu eğitimleri sayesinde öğrencilerimiz olaylar ve senaryolar üzerinden karşılaştırmalar yaparak gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışacak. 


Adli Bilimler Uzmanlarından Eğitim

4 ay sürecek eğitim programına 16 kampüsümüzden 180 öğrencimiz katılıyor. Çalıştaylarımızda işlenecek diğer bazı konular ise: Parmak izi, kıl lif inceleme, cam kırıkları, kan lekesi, kesici delici aletler, olay yeri inceleme, ateşli silahlar, madde analizi ve drog, gıda zehirlenmeleri, zehirli gazlar, DNA identifikasyonu, yanıcı yakıcı maddeler, görmediklerimiz, dijital data inceleme olarak sıralanabilir. 


“Doğa Görev İçin Çağırıyor” adli bilimler yarışmasında dikkatler yarışıyor!


Teorik bilgiler ve özel ekipmanlar ile yapılan laboratuvar çalışmaları şeklinde devam eden eğitim süreci sonunda “DOGA’S CALL OF DUTY” “Doğa’nın Göreve Çağrısı” başlıklı yarışma ile en dikkatli ve ayrıntılı düşünen ekipleri seçeceğiz. Katılımcılar 7 Ocak'ta Adli Tıp akademisyenleri ve Emniyet Teşkilatı Kriminalistlerinden oluşan bir jüri önünde takımlar halinde çözüm arayacak. 


Bir sonraki adım, CSI LONDON

Kulüp öğrencilerimiz yaptıkları çalışmaları ve öğrendikleri bilgileri pekiştirmek ve uluslararası düzeyde ülkelerin suçun oluşumuna karşı aldıkları önleyici tedbirleri yerinde gözlemlemek için bu sene Vietnam ve Hong Kong’a gidiyor. Program Savaş Suçları Müzesinde 2 günlük bir çalıştayla başlıyor. CHI Tunnels, Hong Kong Force Museum, Space Museum gibi dünyaya mal olmuş isimlerin oluşturduğu mekânlarda kültürel boyutuyla gözlem imkanı oluşturuyoruz. Yine öğrencilerimiz eşsiz bir fırsat yakalayarak Metropolitan Police teşkilatından alacakları olay yeri inceleme semineri ile programı tamamlayacak.  


Bu çalışmalar zinciriyle öğrencilerimiz, teorik bilgilerin ışığında deneysel metotlar ile olayların içeriğini çözümlemeyi öğreniyor. Bu sayede olayın doğal kaynağını (ortaya çıkışını) ve mekanizmasını teknolojik yöntemlerle çözerken, sosyolojik açıdan ele alıyor. Bir anlamda delil avcılığı yaparak sorularını kendi başlarına cevaplamayı öğreniyor.


DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL