Haber ve Etkinlikler

DOĞA'DA HASAT ZAMANI!

Doğa Kolejinin küçük çiftçileri 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında düzenlenen ‘Harvest Fest’te mevsim sebzelerine ait fideleri toprakla buluşturuyor.

ETİKETLER : harvest , tarım festivali , ekoloji eğitimi , sonbaharda hangi sebzeler dikilir , tohum takas , dodadahasatzamanı , ilkokul eğitim , tarım bilgisi

Çevre bilinci yüksek nesiller yetiştirmeyi hedefleyen Doğa Koleji, öğrencilere sağlıklı gıdanın özü olan tohum ve tarım kültürünü yaşayarak öğretiyor. GDO’lu ürünlere karşı kendi sebze ve meyvelerini üreten öğrenciler, üretmenin tadını ‘Hasat Festivali’nde çıkardı. Tüm Doğa Koleji kampüslerinde ortak düzenlenen ‘Harvest Fest’e katılan ilkokul öğrencileri, doğa ile iç içe geçen bir günde bitkilerin bölümleri, büyüme süreçleri, çimlenme, can suyu gibi konular üzerinde duruldu. Doğa kampüslerindeki Harvest Fest etkinlikleri 20 Ekim'e kadar devam edecek. 

Doğa Kardeşliği Projesi; tüm Türkiye’de Doğakampüsleri arasında “Doğa Hazine Kutusu” (yaşadığı yöredeki biyolojik çeşitliliği paylaştıkları hazine kutuları) ve “Tohum Takas Ağı” (evladiyelik tohumları) birbirleri ile paylaştılar. 

Siz de bu serüvenin bir parçası olabilirsiniz!

Bu muhteşem deneyimi bahçenizde balkonunuzda hatta mutfağınızda siz de deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken çok kolay. Bir saksı alıp üçte ikisini toprakla doldurmak, mevsime uygun tohumları bu toprağın üzerine serpip, üzerini yine toprakla kapamak. Ardından tabi ki can suyu vermek sonrası sabır ve ilgi...

Peki bu aylarda hangi tohumları ekebiliriz?

Ekim ayında sarımsak, soğan, roka, tere, bakla
Kasım ayında buğday, yulaf, çavdar, bezelye, bakla 
Aralık ayında bakla, arpacık soğan, buğday, yulaf, çavdar için ekim zamanıdır.

Bahçesi olanlar neler yapabilir?

Kasım ayı ağaç dikim zamanıdır. Çocuğunuz ile birlikte her yıl sizinle büyüdüğünü gözlemleyebileceğiniz bir ağaç dikin. İlkbaharda çiçek açacak olan lale, sümbül, nergis, fulya, beyaz zambak soğanlarını şimdiden dikebilirsiniz. Gül fidanları ile bahçenize rengarenk ve mis kokuları ile sevgi katabilirsiniz. Bunun dışında kışın çiçek açan sardunya, çuha, menekşe, siklamen, açelya gibi çiçeklerle bahçenizi süsleyebilirsiniz. Artık bahçede sulama işlemine yağmurlardan dolayı çok gerek kalmaz. Hatta çiminiz varsa gübrelersek harika sonuçlar elde ederiz.

Peki bu mevsimde neler yemeliyiz?

Sebzelerden balkabağı, lahana, kereviz, pırasa, havuç, ıspanak, pazı; Meyvelerden; uzum, elma, muz, mandalina, kivi, greyfurt, nar; Kuruyemişlerden; ceviz, kestane yeme zamanıdır.

Tohumlarımıza sahip çıkalım, unutmayalım ki ne yiyorsak oyuz.

Tohumun Serüveni Bültenini Okumak için tıklayınız....DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL