Haber ve Etkinlikler

DOĞA KOLEJİNE TÜBİTAK’TAN YİNE BİR BİLİM ÖDÜLÜ

Doğa Koleji Antalya Bilim Kampüsü öğrencisi Defne Güvendik, “Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda teşvik ödülü kazandı.

ETİKETLER : tübitak projeleri , tübitak yarışma , fen projesi , lise fen eğitimi , doğa okulları proje başarısı , öğrenci projeleri , antalya doğa , proje başarıları

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 11.si gerçekleşen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, Doğa Koleji Antalya Bilim Kampüsü 7. sınıf öğrencisi Defne Güvendik ve danışmanlığını yapan fen bilimleri öğretmenimiz Gül Merve Gençer teşvik ödülü aldı. 


Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na 7905 proje başvurusu yapıldı. Projeler arasında ise 600 proje ilk aşamayı geçti. İlk aşamayı geçen projeler 12 ayrı bölge merkezi ilde sergilendi. Yarışmada ilk aşamayı geçerek Antalya’nın bağlı olduğu Konya bölge merkezinde bölge şampiyonu olan ve finale kalan isim ise Doğa Koleji öğrencisi Defne Güvendik oldu. 

Akdeniz hurması ile gelen başarı 

Doğa’ya ödül “Akdeniz Hurması” ile geliştirilen proje ile geldi. Doğa Koleji öğrencisi Dene Güvendik, “Ultrasonik Homojenizatör ile Farklı Çözgen Sistemleri Kullanarak Akdeniz Hurması Kabuğu Bileşenlerinin Ekstraksiyonu ve Antibakteriyel Etkinliğinin Belirlenmesi” projesi ile finalde yarışan 96 proje arasında teşvik ödülü almaya hak kazandı. Proje ile, yüksek frekanslı ses dalgaları ile meyve kabuğundaki bileşenlerin hızlı, çevre dostu ve kullanışlı bir şekilde ekstraksiyonu amaçlandı.


Öğrencimizi ve öğretmenimizi üstün başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını dileriz.

 

  

 

 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL