Haber ve Etkinlikler

DOĞA'NIN DELİL AVCILARI ANTALYA’DA BULUŞTU

Doğa Anadolu Lisesi öğrencileri Antalya Büyük Adli Bilimler çalıştayında buluştu. Fizik Bölümü CSI Kulüpleri çalışması olarak düzenlenen eğitim 3 gün sürerken, Anadolu ve İstanbul’dan 18 kampüs katılımı ile organizasyon gerçekleştirildi.

ETİKETLER : delil avcıları , adli bilimler , lise çalıştay , ilkyardım , kardak krizi , csi kulüpleri , ali türkşen

Bilinmeyeni ve karmaşık olayları açığa çıkarmak, dikkatli ve farkındalığı yüksek bir toplum olabilme yolunda ilerlemek, sağlığımızı tehdit eden anlık gelişen olaylar karşısında ilk müdahaleyi gerçekleştirebilmek, kriptolar çözmek, uzmanlarından tecrübelerini dinlemek ve bunları yaparken eğlenebilmek için Doğa Anadolu Lisesi öğrencileri Antalya Büyük Adli Bilimler Çalıştay'ın da buluştu. Fizik Bölümü CSI Kulüpleri çalışması olarak düzenlenen eğitim 3 gün sürerken, Anadolu ve İstanbul’dan 18 kampüs katılımı ile organizasyon gerçekleştirildi.

Sat Komando Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen Anlatıyor!

Eğitimin ilk günü Sat Komando Ali Türkşen, Terör ve güvenlik uzmanlığı konusunda “Dikkat derecesi gelişmiş çevresine duyarlı bir toplum olmanın kazanımları” başlıklı semineri ve güvenlik zafiyeti olan daha önce yaşanmış olayların analizini tecrübeleriyle örneklendirerek anlattı. Kardak kayalıklarına Türk Bayrağı'nı dikme operasyonunda TİM komutanı olarak kayalıklara çıkan sat komando Ali Türkşen’in kendi ağzından olayın analiz edilmesi salondaki öğrenciler kadar herkesi heyecanlandırdı. 

Olay yeri incelendi, deliller toplandı, parmak izleri alındı, belgeler incelendi, imzalar atıldı.


Eğitimin 2. günü, Adli Bilimler Uzmanlarından “Olay Yeri İnceleme-suç ve delil arasındaki bağın kurulmasındaki ustalık” başlıklı sunum ile başladı.  Daha sonra parmak izi alma yöntemleri-delil çeşitleri ve bunlara göre bazı delil toplama yöntemleri- imza ve belge inceleme – kan damlası – parça birleştirme konularında uygulamalar yapıldı. Öğrenciler sosyal yaşantı içinde karşılaştıkları olaylar içindeki fen bilimlerinin rolünü ve önemini gözlemlerken hayata dair tecrübeler edindiler.


Etkili ilk yardım hayat kurtarır!


İkinci gün Antalya İl sağlık Müdürlüğü Doktorları tarafından verilen “Doğru ve etkili ilk yardım hayat kurtarır” başlıklı semineri ile tamamlandı. Öğrenciler; tıkanma, boğulma, kalp krizi, yaralanmalar, yanıklar gibi başlıklarda ilk olarak nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında bilgiler alarak kendi başlarından geçen olayları da anlatarak durumun ciddiyetine vurgu yaptılar. İlk Yardım Eğitimi Katılım belgelerinin dağıtılmasıyla seminer tamamlandı. 

Gün sonunda Volkan Çanakkaleli ekibi ritm şovu ile eğlenen öğrenciler bir yandan da canlı performansa eşlik ettiler. 

Kriptolar çözüldü, bilgi-dikkat ve yetenekler yarıştı

Çalıştayın son gününde; Yapılan uygulamalar sırasında öğrenilen bilgiler, izlenen olaylar ve gözleme dayalı dikkat soruları, mantık deneyleri şeklinde hazırlanan çalışma uygulandı. Öğrenciler fikirler üretti, çözümler aradı, takım halinde çalışarak el becerilerini geliştirdi. Çalıştayın kapanışında ise kazanılan tecrübelere göre özel başarı gösteren öğrencilere başarı belgeleri ve tüm katılımcılara çalıştay katılım belgeleri imzalandı.  


DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL