Haber ve Etkinlikler

DOĞA OKULLARI ÖĞRENCİLERİ EVREN BİLMECESİNİ ÇÖZÜYOR

Öğrencilerimiz CERN’e canlı yayınla bağlanarak tanrı parçacığı olarak bilinen “Higgs Bozonu”nun izini sürdü, Z Parçacığı'nı tekrar hesaplayarak keşfettiler.

ETİKETLER : cern , higss bozonu , z parçacığı , fizik masterclass , hodron çarpıştırıcısı , tanrı parçacığı , big bang , şişli doğa bilim okulu , atlas deneyi

Fizik Masterclass'ın üçüncüsü 23 Mart Pazartesi ODTÜ'de gerçekleştirildi. 10 yıldan günümüze dünyanın 30'u aşkın ülkesinde düzenlenen yetkinlik dersinde, öğrenciler Higgs Bozonu hakkında bilgi aldılar, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinin verilerini analiz ederek, Z Parçacığı'nı tekrar keşfettiler ve Higgs Bozonu'nun izine rastladılar.

Her şey, Büyük Patlama (The Big Bang) ile başlıyor ve 13.7 milyar yıl sonra bugüne geliyoruz. Fakat evrenin oluşumunu kavrayabilmek için en büyükten yani yıldızlardan, galaksilerden; en küçüğe yani parçacıklara doğru bir yolculuk yapmak zorundayız.

Doğa Okulu öğrencileri de bu izlerin peşine düştü. Türkiye’ den Şişli Doğa Bilim Okulu, İzmir Askeri Lisesi, Kuleli Askeri Lisesi, Fatih Koleji ve Robert Koleji'nden toplam 36 öğrenci katıldı. ODTÜ Fizik Bölümündeki CERN ile canlı yayın ve masterclass programına, bizimle birlikte yurt dışından katılan diğer ülkeler; Grenoble (LPSC - Grenoble subatomic physics and cosmology laboratory), Nitra (Slovak University of Agriculture in Nitra - Technical Faculty), Annecy (Laboratoire d'Annecy le Vieux de physique des particules - LAPP) ve Oslo (University of Oslo - Department of Physics).

Şişli Bilim Okulu öğrencilerimizden; Güray Kolsal, Arslan Masood, Ece Yeşilyurt ve Aybike Akdeniz takım koçumuz Fizik Öğretmeni Şeyma Parlatan bilimsel gündemi ve içeriği önemli olan bu zirvede yer aldı. Bu çalışmada Büyük Patlama deneyinin yapıldığı CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ATLAS Projesi'nde görev yapan Türk araştırmacı, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge DEMİRKÖZ’ den teorik parçacık fiziği, deneysel parçacık fiziği ve hızlandırıcı fiziği konusunda dersler dinlediler. Öğleden sonraki kısımda gerçek ATLAS deneyinin verilerini kullanarak bir parçacık fizikçisi gibi analiz yaptılar. Analizin amacı Z bozonun bozunduğu elektron-pozitron, iki foton, 4 lepton, müon-karşıt müon olaylarını analiz etmekti. Ayrıca analiz ettikleri örneklerde higgs bozonun 2 fotona ve 4 leptona bozunduğu olayları da bulabildikleri gibi, Z bozonundan daha küçük kütleli J/Psi ya da Upsilon gibi parçacıkları da bulabildiklerini elde ettikleri grafiklerden gördüler. 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL