Haber ve Etkinlikler

DÜNYA ANKARA’DA BULUŞUYOR!

Dünya'nın geleceğini tehdit eden ve insanları açlıkla, felaketlerle karşı karşıya bırakacak çölleşme tehlikesine karşı el ele veren 195 ülke, bu sürece "dur" demek için Ankara'da buluşuyor.

ETİKETLER : Konferans , çölleşme , çevre , etkinlik , ATO , Ankara , birleşmiş milletler , veysel eroğlu , ekoloji , kalkınma

Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı (COP 12) devlet başkanlarının, bakanların, parlamenterlerin, iş adamlarının, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve delegasyonların katılımıyla 12 Ekim Pazartesi günü Ankara'da başladı. Bu çerçevede, Türkiye tarihinde ilk kez bir Birleşmiş Milletler sözleşmesinin taraflar konferansına ev sahipliği yapıyor. Doğa Okulları, bakanlığımız tarafından ülkemiz için böylesine önemli bir konferansa konuşmacı olarak kabul edildi. Konferansta tek eğitim kurumu olarak konuşma yapacak olan Doğa Okulları, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Taraflar Konferansı"nda “Ekoloji Eğitimi ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi” konu başlığıyla yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı (COP 12), Türkiye'de ilk kez 12-23 Ekim 2015'te, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğinde yapılıyor. Birleşmiş Milletler, 2009 yılında 5. Dünya Su Forumu, 2013 yılında da Birleşmiş Milletler Orman Forumu 10. Oturumu gibi başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapan Türkiye'de, bir başka önemli toplantının daha düzenlenmesine karar verdi.Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu kadar yüksek katılımlı bir BM UNCCD Taraflar Konferansı'nın, Türkiye'de ilk defa düzenleneceğini belirterek, "Ülkemiz, tarihinde ilk kez bir BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak. UNCCD COP 12'de, sözleşmeye taraf 195 ülkeden katılımcılarla, çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sorunlarına çözüm aranacak" dedi. BM'nin COP 12'yle, çölleşme ve erozyonla mücadeleyi dünya gündeminde tutup, UNCCD'nin uygulanabilmesi için ülkelerin gerekli çalışmayı yapmalarını teşvik etmek için bir araya geldiğini kaydeden Sayın Eroğlu, "Toplantı neticesinde Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulmasının azaltılması ve bozulan arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararlar alınması bekleniyor" dedi. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi'nin 2015 sonrası uygulamalarını etkileyecek. COP 12 Ankara Konferansı çıktıları da Paris Konferansı ve sonrası İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne katkı sağlayacaktır" dedi.


Doğa Okulları’nın da Çölleşme ile Mücadele konusunda önemli katkısının olacağı konferans etkinlikleri, 12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.


DÜNYA ANKARA’DA BULUŞUYOR!

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL