Haber ve Etkinlikler

ODTÜ ULUSLARARASI MASTERCLASS PARÇACIK FİZİĞİ ETKİNLİĞİ

11. Sınıf Fen ve Teknoloji lisesinde CERN Demet Hattı dersini alan, program için akademik yeterliliğe sahip ve parçacık fiziğine merak duyan öğrencilerimiz, ODTÜ Uluslararası Masterclass (Hands on Physics) etkinliğine ve eğitime katılmaları için ODTÜ akademisyenleri ile buluştu.

ETİKETLER : cern , uluslararası masterclass , hands on physics , fen ve teknoloji lisesi , prof. Dr. M. Bilge Demirköz , Prof. Dr. Altuğ Özpineci , odtü masterclass , parçacık fiziği deneyi
Parçacık fiziği deneylerine dair gerçek veriler üzerinde ölçümler yapmalarına olanak tanıyan program, dünya üzerinde 60 ülke ve 225’ten fazla merkezin katılımı ile düzenleniyor. Öğrencilerimiz; parçacık fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinerek ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını elde etti.18 Mart tarihinde düzenlenen, 1 gün süren ODTÜ Uluslararası Masterclass etkinliğine Çukurambar ve Çayyolu kampüslerimizden seçili 8 öğrencilerimiz katıldı. Prof. Dr. Altuğ Özpineci ve Prof. Dr. M. Bilge Demirköz’in online olarak verdiği parçacık fiziği ders anlatımı ile başlayan program, CERN’den gelen parçacık verilerinin analizi ile devam etti. Programın sonunda CERN ile canlı bağlantıya geçen öğrencilerimiz dünyanın birçok ülkesinden katılan lise öğrencileri ile birlikte parçacık verilerinin değerlendirmesi hakkında CERN bilim insanları ile bilgi paylaşımında bulundu.

ODTÜ Uluslararası Masterclass (Hands on Physics) Programı sonunda; danışmanlığını Fizik öğretmenimiz Ayşe Sözen’in yaptığı Çukurambar Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri ve danışmanlığını Fizik öğretmenimiz Mine Polat'ın yaptığı Çayyolu Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri uluslararası geçerliliği olan sertifikaları almaya hak kazandılar.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL