Haber ve Etkinlikler

ÖĞRENCİLERİMİZ EVRENİN SIRRINI ARIYOR!

Öğrencilerimiz CERN’e canlı yayınla bağlanarak tanrı parçacığı olarak bilinen “Higgs Bozonu”nun izine rastlarken, Z Parçacığını tekrar hesaplayarak keşfettiler.

ETİKETLER : cern , higss bozonu , z parçacığı , fizik masterclass , hodron çarpıştırıcısı , tanrı parçacığı , big bang , şişli doğa bilim okulu , atlas deneyi ,

Fizik Masterclass'ı dördüncü kez ODTÜ'de gerçekleştirildi. 11 yıldan günümüze dünyanın 30'u aşkın ülkesinde düzenlenen yetkinlik dersinde, öğrenciler Higgs Bozonu hakkında bilgi aldılar, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinin verilerini analiz ederek, Z Parçacığını tekrar keşfettiler ve Higgs Bozonu'nun izine rastladılar.


Her şey, Büyük Patlama (The Big Bang) ile başlıyor ve 13.8 milyar yıl sonra bugüne geliyoruz. Fakat evrenin oluşumunu kavrayabilmek için en büyükten yani yıldızlardan, galaksilerden; en küçüğe yani parçacıklara doğru bir yolculuk yapmak zorundayız. 
Doğa Okulları olarak biz de bu izlerin peşine düştük. Türkiye’den, Antalya Bilim Kampüsü ve Ankara Batıkent Kampüsü'nden lise öğrencileri katıldı. ODTÜ Fizik Bölümündeki CERN ile canlı yayın ve masterclass programına, bizimle birlikte yurt dışından katılan diğer kurum ve üniversiteler ise şu şekilde sıralandı; Grenoble (LPSC - Grenoble subatomic physics and cosmology laboratory), Nitra (Slovak University of Agriculture in Nitra - Technical Faculty), Annecy (Laboratoire d'Annecy le Vieux de physique des particules - LAPP) ve Oslo (University of Oslo - Department of Physics).


Antalya Bilim Okulu öğrencilerimiz; Giray Coşkun, Kaan Özdemir, Asyanur Yıldız, İlayda Tuana, takım koçumuz Fizik Öğretmeni Derya Çakar, Ankara Batıkent Doğa Okulu öğrencilerimiz; Yiğit Çırak, İrem Yağcı, Hüseyin Kıshiyev, Bengisu Adsız, takım koçumuz Fizik Öğretmeni Pınar Köycü bilimsel gündemi ve içeriği önemli olan bu zirvede bizzat yer aldı.Bu çalışmada Büyük Patlama deneyinin yapıldığı CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ATLAS projesinde görev yapan Türk araştırmacı, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge DEMİRKÖZ’den teorik parçacık fiziği, deneysel parçacık fiziği ve hızlandırıcı fiziği konusunda dersler dinlediler. Öğleden sonraki kısımda gerçek ATLAS deneyinin verilerini kullanarak bir parçacık fizikçisi gibi analiz yaptılar. Analizin amacı Z bozonun bozunduğu elektron-pozitron, iki foton, 4 lepton, müon-karşıt müon olaylarını analiz etmekti. Ayrıca analiz ettikleri örneklerde higgs bozonun 2 fotona ve 4 leptona bozunduğu olayları da bulabildikleri gibi, Z bozonundan daha küçük kütleli J/Psi ya da Upsilon gibi parçacıkları da bulabildiklerini elde ettikleri grafiklerden gördüler. 

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL