Haber ve Etkinlikler

TÜBİTAK’TA DOĞA HARİKALARINDAN BÜYÜK BAŞARI

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finalinin kazananları belli oldu. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri ve öğretmenleri, bölge sergilerine katılan 1.453 projenin arasından finale kalan 204 proje arasında yerini aldı. Geleceğin bilim insanları, 15. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finallerinde toplamda 2 üçüncülük ve bir teşvik ödülü aldı.

ETİKETLER : tübitak proje yarışmaları , tübitak bölge sergileri , tübitak ödülü , doğa koleji başarı , araştırma projeleri yarışması
TÜBİTAK Finallerine kalan İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri ve öğretmenleri hazırladıkları projelerle 7 birincilik alarak Türkiye Finalleri'ne katılmaya hak kazanmıştı. Bölge Sergisi'nde toplamda 13 proje ile derece elde etme başarısı gösteren İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri; 15. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finallerinde toplamda 2 üçüncülük ve bir teşvik ödülü aldı.

Teknolojik tasarımdan yazılıma, kimyadan biyoloji alanına birçok alanda proje geliştiren öğrenciler ve danışman öğretmenler, bu başarıdan mutlu olduklarını dile getirerek kendilerine destek olan herkese teşekkür ettiler.

15. TÜBİTAK ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI HAKKINDA
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla 15. kez düzenlendi.

KAZANAN PROJELER

* BİTKİSEL ÇÖZELTİ KULLANILAN BUĞDAY (TRİTİCUM) BİTKİSİNİN KURAKLIK İLE MÜCADELESİ
KİMYA ALANI - ÜÇÜNCÜLÜK
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Alanya Kampüsü öğrencilerimiz Ada Uzun ve Kuzey Yağdır, iklim değişikliği ve kuraklığa dikkat çektikleri bu proje ile kurak tarım alanlarının üretime açılması, kuraklığa dayanıklı bitki özütlerinin kuraklığa hassas olan bitkileri koruması ve su tüketiminin bilinçsiz kullanımını önleyerek kullanılmayan tarım alanlarının tekrardan canlandırılmasını amaçlıyor.
Öğrenciler: Ada Uzun, Kuzey Yağdır / Danışman: Mehmet Selim Çobanoğlu / İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Alanya Kampüsü/ Konya Bölge Sergisi / Üçüncülük Ödülü

*ENGELLİ ARAÇLARI İÇİN SOLAR KABLOSUZ ŞARJ İSTASYONLARI
TEKNOLOJİK TASARIM ALANI- ÜÇÜNCÜLÜK
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Kampüsü öğrencimiz Utku Berkay Tan, projesi ile başta şarjlı tekerlekli sandalyeler olmak üzere bireysel taşıma araçlarının halka açık yerlere kurulan güneş enerjili kablosuz şarj istasyonları üzerinden akülerinin şarj edilebilmesini sağlamayı amaçlıyor.
Öğrenci: Utku Berkay Tan / Danışman: Emre Toprak  / İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Kampüsü / Konya Bölge Sergisi / Üçüncülük Ödülü

*COVID-19 PANDEMİ SÜRECİNDE ŞİFALI BİTKİLERİ DOĞRU KULLANIMININ ÖNEMİ
BİYOLOJİ ALANI-
ÜÇÜNCÜLÜK
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Kartal Kampüsü öğrencisi İrem Bilici, teşvik ödülü kazanan projesi ile hastalıkların tedavisinde geleneksel tıbbın yanında, tamamlayıcı ve alternatif tıp öğelerinden biri olan doğal taşlardan da yararlanılabileceği amaçlıyor.
Öğrenci: İrem Bilici / Danışman: Yasemin Karahan / İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Kartal Kampüsü/ İstanbul Asya Bölgesi Sergisi / Teşvik Ödülü

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL