Haber ve Etkinlikler

“11. ULUSLARARASI DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI FORUMU” GERÇEKLEŞTİ!

Doğa Okulları Öğrenci Meclisleri “11.Uluslararası Demokrasi ve İnsan Hakları Forumu” için Londra’da Lordlar Kamarası’nda buluştu…

ETİKETLER : demokrasi , forum , insan hakları , lordlar kamarası , londra , alara albayrak , AB

Eğitimin Türkiye’deki lideri Doğa Okulları, yeniliklere öncülük etmeye, ilklerin vazgeçilmez ismi olmaya devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak protokolü tarafından imzalanarak onaylanan ve geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla uluslararası boyut kazanan “Öğrenci Meclisleri Rehberliğinde Demokratik Eğitim Projesi”, artık Avrupa ülkelerine de yayıldı. Bu yıl 11.’si düzenlenen “Uluslararası Demokrasi ve İnsan Hakları Forumu” Lord Ahmet Nazir, Akademisyen Bill Kissane, Hukukçu Hammad Baig, CNNTürk Londra Temsilcisi Metin Güneş gibi uzmanların katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca Florya Doğa Anadolu Lisesi Öğrencisi Alara Albayrak da konuşmacımızdı. Program, 28 Nisan Perşembe günü Londra’da Lordlar Kamarası’nda gerçekleşti.


“İngiltere Kendi Üyeliğini Sorgularken Türkiye Neden AB’ye Katılmak İstiyor? ” konulu programımız bilgi akışı içinde, toplantıya katılan davetlilerin de katılımıyla gerçekleşti. Doğa Okulları’nın misyonuna uygun olarak ezberden öte, özümseyerek öğrenen, kendini bilgiyle doldurmak yerine bilgiyi kullanan, uluslararası bir vizyona sahip olan ve geleceğin aydınlık liderleri olarak yetişen öğrencilerimiz, “İngiltere Kendi Üyeliğini Sorgularken Türkiye Neden AB’ye Katılmak İstiyor? ” konulu “11. Demokrasi ve İnsan Hakları Forumu”na özgürce ifade edebildikleri düşünceleriyle Doğa damgasını vurdular. “İngiltere Kendi Üyeliğini Sorgularken Türkiye Neden AB’ye Katılmak İstiyor? ” konusuna farklı bir bakış açısı getiren konuşmacılarımız Lord Ahmet NAZIR, LSE’den Dr. Bill KISSANE, Londra’da Barrister Hammad BAIG, CNNTürk Temsilcisi Metin GÜNEŞ, Doğa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Alara ALBAYRAK düşüncelerini söyledi. Öğrencimiz Alara ALBAYRAK da Türkiye'nin AB'ye girmesi gerektiğini, tek müslüman ülke olarak başka bir yolunun olamayacağını, eğitim sisteminin ve hukuk sisteminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Uluslararası terörün dünya üzerinden ülkeler işbirliğiyle çözülmesi gerektiğini söylerken soru cevap kısmında öğrenciler, AB’ye vizesiz girmenin ülke çıkarları için iyi olacağını söyledi. Türkiye’den öğrencilerin de AB ülkelerinde eğitim almasıyla Türkiye demokrasisinin gelişmesine katkıda bulunacağını söylediler.


Doğa Öğrencileri'nin rehberliğinde gerçekleşen ve bu yıl 11.’si düzenlenen “Demokrasi ve İnsan Hakları Forumu”; öğrencilere özgür düşünme, düşündüklerini rahatlıkla ifade etme, Türkiye ve dünya gündemini yakından takip etme, güncel meselelere farklı bakış açıları getirme, çözüm üretme becerilerini geliştirebilmeleri ve en önemlisi kendilerini çok yönlü olarak yetiştirebilmeleri için imkan sağlıyor.

DOĞA KOLEJİ - KAMPÜSÜ BUL